kobieta z brzuchem

Jak obliczyć dni płodne i niepłodne? Skuteczna metoda

Życie każdej kobiety jest nieodłącznie związane z cyklami w jakich funkcjonuje jej organizm. Kobieca biologia jest zdeterminowana przez możliwość przekazywania życia. To do jego przyjęcia organizm wciąż na nowo się przygotowuje. Jeśli chcesz wykorzystać tę szansę w danym miesiącu, musisz wiedzieć kiedy wypadają dni płodne.

Dni płodne i niepłodne – fakty

Kobieta nie jest płodna w każdym dniu cyklu. Tak naprawdę w ciągu miesiąca (przybliżony czas trwania cyklu) tylko kilka dni daje dużą szansę na zajście w ciążę. Są to właśnie dni płodne, czyli dni, w których kobiecy organizm stwarza plemnikom dogodne warunki pozwalające na przeżycie w nim, dotarcie przez macicę do znajdującej się w jajowodzie komórki jajowej i jej zapłodnienie.

Cykl kobiecy dzieli się na fazy. W każdej z nich jajniki wydzielają różne hormony. Pierwsza faza, w której wydzielany jest estrogen, zwana jest pęcherzykową (lub właśnie estrogenową). Zaczyna się ona w pierwszym dniu miesiączki, wyznaczającym początek cyklu, i trwa do jajeczkowania. Długość tej fazy może się zmieniać. Determinuje ona długość całego cyklu. Druga faza – progesteronowa, zwana fazą ciałka żółtego, rozpoczyna się kiedy komórka jajowa osiąga dojrzałość i organizm jest gotowy do jajeczkowania i trwa do pierwszego dnia kolejnej miesiączki (czyli początku następnego cyklu). Ta faza ma stałą długość, która u zdrowej kobiety wynosi od 10 do 16 dni. To w jej czasie następuje owulacja (czyli moment, w którym dojrzała komórka jajowa uwalniana jest do jajowodu) i dni płodne.

Oblicz dni płodne – to łatwiejsze niż myślisz

Każda kobieta w sposób prosty i dokładny może rozpoznać swoje dni płodne. Można je obliczyć znając długość swojego cyklu i wiedząc, że wypadają w jego środku. Trwają od 5 do 10 dni.

Ze obliczeniami tymi łączy się podział cyklu na etapy nazywane fazami: niepłodności względnej, płodności i niepłodności bezwzględnej. W czasie przed owulacją, z uwagi na różną długość cykli, płodność kobiety jest względna. Przy długim cyklu miesięcznym kobieta w tym czasie może być bezpłodna, natomiast jeśli cykl jest krótki (np. 25-dniowy)pod koniec tej fazy mogą już wypaść dni płodne.

Początek płodności w danym cyklu liczy się od około 3-7 dni przed momentem owulacji (plemniki mogą bowiem w tym czasie przeżyć w drogach rodnych kobiety). Do fazy płodnej dolicza się też ok 3-4 dni po owulacji. Wprawdzie komórka jajowa żyje tylko 24 godziny i jeśli w tym czasie nie zostanie zapłodniona, zaczyna obumierać, jednak potrzebny jest zapas bezpieczeństwa.

Faza niepłodności bezwzględnej trwa zwykle 14 dni od obumarcia komórki jajowej do zakończenia miesiączki. Dzień owulacji, czyli najbardziej płodny moment w cyklu, ustala się odejmując 14 dni od daty rozpoczęcia miesiączki.

Samo obliczanie dni płodnych nie gwarantuje pewności w ich ustaleniu, z uwagi na różną długość cykli oraz wielość czynników na nią wpływających (choroba, intensywny wysiłek, zmiana klimatu). Organizm kobiety daje jednak konkretne znaki, pozwalające z dużą pewnością ustalić kiedy następuje owulacja. Połączenie obserwacji tzw. wskaźników płodności (śluz, temperatura, stan szyjki macicy) z obliczeniami, o których mowa powyżej, pozwala na bardzo dokładne ustalenie dni płodnych.

Kalendarz dni płodnych

Nawet nie prowadząc w kalendarzu zapisków dotyczących własnych cykli kobieta doskonale wie kiedy zbliża się miesiączka, rozpoznaje to po objawach. Notowanie dat miesiączek jest jednak ważne i potrzebne. Dane te zebrane z kliku miesięcy stanowią doskonały materiał do analizy prawidłowości przebiegu cykli, co przecież stanowi o zdrowiu kobiety. Jest to także niezbędny zestaw danych potrzebny lekarzowi w momencie podjęcia przez kobietę decyzji o dziecku oraz w sytuacji wystąpienia problemów z zajściem w ciążę.

W kalendarzu dni płodnych powinny przede wszystkim znaleźć się informacje o datach miesiączek. Można także notować objawy wskazujące na płodność – charakterystyczny dla tej fazy śluz, temperaturę i ew. stan szyjki macicy. Kalendarz taki w wersji elektronicznej jest obecnie połączony z mechanizmem, który na podstawie zapisanych danych przypomina o zbliżającej się miesiączce i kalkuluje kiedy powinny wypaść dni płodne.

Kalkulator dni płodnych

Żyjemy w czasach dużych możliwości. Elektronika i programiści ułatwiają nam życie w wielu dziedzinach. Dotyczy to także naszej płodności. Za pomocą kalkulatora można obecnie wyliczyć dni płodne w internecie. Obserwacje cyklów mogą być nawet prowadzone on-line.

Kalkulator dni płodnych wylicza je na podstawie długości cyklu i daty ostatniej miesiączki. W świetle tego co napisaliśmy powyżej, może on być pomocny gdy staramy się o dziecko, ale nie należy ufać tylko jego obliczeniom, jeśli chcemy uniknąć zajścia w ciążę. Wyniki, które podaje mogą okazać się też zbyt mało precyzyjne, jeśli kolejny miesiąc z rzędu nie dochodzi do planowanego zapłodnienia. Żaden kalkulator nie zastąpi wtedy lekarza, który zbada przyczynę problemu.

Kalendarz miesiączkowy – aplikacja na telefon

Kontrolowanie cyklu można obecnie powierzyć także aplikacji na telefonie. To bardzo wygodne rozwiązanie. Pozwala mieć pod ręką wszystkie notatki związane z cyklem – początek w każdym miesiącu, długość, a także zestawienie tych danych w określonym okresie czasu (np. sześciu miesięcy). Aplikacje na telefon z kalendarzem miesiączkowym te nie tylko pozwalają na wprowadzanie danych (także wagi, wzrostu, zapisywanie aktywności seksualnej), ale posiadają moduły pozwalające analizować zapisane informacje (wykresy, prognozy). Do tak zebranych i uporządkowanych danych w telefonie można sięgnąć w każdej chwili, nie tylko w czasie wizyty u lekarza ginekologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *