maly chlopiec

4-miesięczne dziecko – co może jeść, ile powinno ważyć i co potrafi?

Twój maluch szybko rośnie i błyskawicznie się rozwija. Skończył trzeci miesiąc życia i jest już wesołym, coraz bardziej aktywnym niemowlakiem, który z ciekawością obserwuje świat wokół siebie.

Co może jeść 4 miesięczne dziecko?

Jeśli karmisz swoje dziecko piersią-  niech tak zostanie i w tym miesiącu i aż do szóstego miesiąca życia. Takie jest zalecenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nazywane „złotym standardem” żywienia.

Jeśli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym – też na razie pozostańcie tylko przy nim. Na wprowadzanie przecieru jarzynowego i jabłka przyjdzie czas w piątym miesiącu życia maluszka. Przed ukończeniem czwartego miesiąca życia układ trawienny dziecka nie jest jeszcze przygotowany na rozszerzanie diety.

Ile powinno jeść 4 miesięczne dziecko?

To zależy od potrzeb dziecka i masy jego ciała. Zapotrzebowanie na energię czerpaną z mleka jest różne dla dziewczynek i chłopców i waha się pomiędzy 450 a 500 kcal/ dobę. Karmiąc piersią, nadal karm dziecko na żądanie. Przy mleku modyfikowanym zapewne już ustalił się wam jakiś rytm karmień. Jeśli chodzi o objętość przyjmowanego przez dziecko pokarmu, jest to sprawa jest również indywidualna, ale można się tu odnieść do zapotrzebowania dziecka na wodę – pomiędzy pierwszym a szóstym miesiącem życia wynosi ono 700-1000 ml/dobę. Rozkłada się to na około pięć posiłków czteromiesięcznego malucha karmionego mlekiem modyfikowanym.

Zapewne sama w którymś momencie zauważysz, że twoje dziecko po zjedzeniu dotychczasowej porcji mleka jest niespokojne. Spróbuj wtedy podać mu dodatkową porcję. Jeśli chętnie ją przyjmie, to znak, że jego potrzeby żywieniowe wzrosły. Może to się zdarzyć skokowo – z dnia na dzień. AIe nie musi tak być codziennie. Pamiętaj, że dziecko to mały człowiek, który tak jak ty może mieć różny apetyt w zależności od dnia, fazy rozwoju czy samopoczucia. Najlepszej odpowiedzi na pytanie ile powinno jeść czteromiesięczne dziecko udzieli ci więc w praktyce ono samo.

Ile powinno ważyć 4 miesięczne dziecko?

Masa ciała dziecka  w wieku czterech miesięcy powinna mieścić się w zakresie – dla dziewczynek: 5,5 kg do 8 kg, a dla chłopców: 5,5 kg do 8,5 kg.

W pojedynczych przypadkach waga dziecka może odbiegać od wskazanych norm z siatek centylowych bez żadnych niepokojących przyczyn. Jeśli jednak martwi cię niska lub za wysoka waga twojego dziecka – zasięgnij porady lekarza.

Ile powinno spać 4 miesięczne dziecko?

Maluch, który przeżywa czwarty miesiąc obecności na świecie jest nim już żywo zainteresowany. Nie zawsze łatwo mu z tego powodu zasnąć. Dziecko w tym wieku potrzebuje 12-15 godzin snu na dobę. Powinien to być już w większości ciągły odpoczynek nocny (około 9 godzin) plus drzemki w ciągu dnia. Nie panikuj jednak, gdy twoje dziecko śpi mniej, bo woli być aktywne. Nie ma też powodów do niepokoju, jeśli maluch w tym wieku jeszcze budzi się w nocy. Przytul go, pomóż zasnąć, jeśli trzeba – nakarm. I ciesz się, jeśli twoje dziecko prześpi w nocy około 6 godzin bez budzenia się. To naprawdę dobry czas. A ten okres będzie się już teraz tylko wydłużał!

Co potrafi 4 miesięczne dziecko?

Twój maluch w wieku czterech miesięcy jest już komunikatywny – odwraca głowę w kierunku wołającej go osoby, reaguje śmiechem, ożywieniem i gaworzeniem na bliskie mu osoby. Potrafi cieszyć się głośno i tą radością zarażać innych. Rozpoznaje głosy rodziców, lubi przebywać w ich towarzystwie. Może się wręcz tego domagać i płakać jeśli zostanie samo w pomieszczeniu.

W wieku czterech miesięcy dziecko zaczyna płakać na widok osób mu nieznanych lub rzadko pojawiających się jego otoczeniu. Rozpoznaje już bowiem znajome twarze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *