Choć nie ma ustalonej górnej granicy wieku dziecka, do której należy je karmić piersią, kiedyś nadejdzie koniec. Decyzja o nim powinna być przemyślana, a sam proces zaplanowany i przeprowadzony z dużą dozą cierpliwości.
Dlaczego chcemy kończyć karmić piersią?
Powody zakończenia karmienia piersią bywają różne – zmęczenie, presja otoczenia, z którą mama nie potrafi sobie poradzić, konieczność powrotu do pracy czy wyjazdu, niechęć samego dziecka. Zawsze trzeba pamiętać, że proces karmienia piersią ma dwa wymiary- psychologiczny i biologiczny. W tych dwóch aspektach trzeba się z nim rozstać. I muszą to zrobić dwie osoby!
Każda mama najlepiej zna swoje dziecko i wie kiedy, w jakich sytuacjach domaga się ono jedzenia z piersi. Potrafi też wskazać, z którego z karmień najłatwiej będzie zrezygnować. Na początek może to być co 2-3 dni. Gdy do tego już dojdzie, a dziecko będzie się domagało piersi, trzeba spróbować zwrócić jego uwagę na coś innego. Dobrym początkiem jest także skracanie karmień.
W czasie zaplanowanym na odstawienie dziecka od piersi nie powinno się mu jej proponować. Dobrze będzie zrezygnować z ubrań jednoznacznie kojarzących się dziecku z karmieniem.
Jednoczesne rozstanie z dzieckiem (np. wyjazd) i odstawienie od piersi może okazać się zbyt dużym stresem. Lepiej wcześniej pomału przeprowadzać proces odstawienia.
Jak zakończyć karmienie piersią?
W zależności od wieku malucha trzeba mu odpowiednio wytłumaczyć nadchodzącą i trwającą zmianę. Argumenty należy dobrać do charakteru dziecka, aby nie poczuło się winne – takie uczucia mogą wywołać informacje o bólu piersi czy ich chorobie, jako przyczynie końca karmienia. Lepiej tę zmianę przedstawić jako kolejny etap w rozwoju, naturalną kolej rzeczy w życiu mamy i malucha. Niewykluczone, że dziecko przyjmie to tłumaczenie bez stresu i lęków.
Redukowane karmienia, jeśli akurat nie wymagają zaspokojenia głodu, niech zostaną zastąpione przytulaniem i wspólnym byciem blisko w zabawie, czytaniu, słuchaniu muzyki czy słuchowiska dla dzieci. Maluch powinien czuć, że więź z mamą tylko się zmienia i uzyskać pewność, że się nie kończy. Musi się też nauczyć, ze istnieją inne sposoby np. na uspokojenie, niż ssanie piersi. Może będzie tu pomocna przytulanka?
Posiłki zastępujące dotychczasowe karmienia piersią powinny być zdrowe i atrakcyjne. Ich wprowadzanie może się okazać dużą frajdą dla dziecka.
Wygaszanie laktacji to proces, który potrzebuje czasu. Stopniowe zmniejszanie ilości karmień powinno doprowadzić do zmniejszenia produkcji mleka. Jeśli jednak piersi są przepełnione, pokarm trzeba odciągnąć, ale tylko do poczucia ulgi. Nadmierne odciąganie mleka może pobudzić laktację. Czas potrzebny na jej wygaszenie obejmuje od kilkunastu dni do kilku tygodni. Konieczność szybkiego wygaszenia laktacji może wymagać środków farmakologicznych. W ich dobraniu pomoże lekarz.
W czasie odstawiania dziecka od piersi i jemu i mamie należy dać prawo do wyrażania związanych z tym emocji. Oswajane i przeżywane wspólnie w rodzinie, wyciszą się i pozwolą na szczęśliwe zakończenie. Wejście w nowy etap w życia otworzy z kolei nowe możliwości dla budowania i rozwijania wzajemnych relacji.
Jestem niepracująca mamą trójki małych szkrabów. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą o ich wychowaniu!