Depresja poporodowa to stan nie tylko psychiczny, lecz także fizyczny jaki dotyka kobietę. Depresja po porodzie następuje wraz z narodzinami dziecka. Jak podają statystyki, co 8 kobieta cierpi na znaczne obniżenie nastroju oraz załamanie nerwowe. Objawami tego stanu jest bezsenność, ubytek masy ciała, zmniejszony popęd seksualny, który może trwać nawet do kilku miesięcy po narodzinach dziecka.
Co to jest depresja poporodowa?
Depresja po porodzie to zaburzenie nastroju, które pojawia się w wyniku nagłych zmian, jakie zachodzą w ciele oraz umyśle kobiety. Jest to spowodowane gwałtownym i szybkim spadkiem hormonów płciowych, które w trakcie trwania ciąży odpowiadały za jej prawidłowy przebieg. Na rozwój depresji mają wpływ takie sytuacje jak: stresujące wydarzenia, komplikacje okołoporodowe, stan dziecka, to czy ciąża była planowana oraz brak partnera. Ile trwa depresja poporodowa? Może ona mieć charakter epizodyczny i trwać kilka dni. Jednak faktyczna depresja poporodowa może ciągnąć się nawet przez okres 6 miesięcy.
Depresja poporodowa – kiedy się zaczyna?
Zdecydowana większość przypadków kobiet, które doświadczyły depresji poporodowej wskazują pierwszy miesiąc zaraz po narodzinach dziecka za najtrudniejszy. Zdarzają się jednak odchylenia czasowe, które mówią o tym, że depresja pojawiła się dopiero w 6 miesiącu po narodzinach. Istnieje również depresja ciążowa, która jest niebezpieczna zarówno dla dziecka jak i dla ciężarnej. Ciążowa depresja dotyka ok. 10% przyszłych mam. Osoby chore bardzo często nie mają świadomości swojego stanu lub nie chcą się pogodzić z aktualnym stanem, dlatego ignorują objawy.
Jak długo trwa depresja poporodowa?
Depresja poporodowa rozpoczyna się w momencie urodzenia dziecka i może trwać nawet do kilku miesięcy. Rzadkie przypadki wskazują na okres trwania nawet do kilku lat. Zazwyczaj o czasie i długości trwania spadku nastroju odpowiada siła objawów oraz wsparcie ze strony najbliższych, które jest niezbędne.
Objawy depresji poporodowej
Najczęściej pojawiające się objawy depresji poporodowej to przede wszystkim:
- Obniżenie nastroju
- Niska samoocena
- Płaczliwość
- Stany lękowe
- Wahania nastroju
- Zaburzenia snu
- Spadek libido
- Osłabienie więzi z dzieckiem
- Przesadne zamartwianie się o stan dziecka
- Obsesyjne myśli, które mogą dotyczyć skrzywdzenia dziecka
Ryzyko wystąpienia depresji jest również związane z cechami osobowości. Kobiety, które są nadwrażliwe emocjonalnie, lękliwe, mają niską samooceną oraz trudność w relacjach społecznych, a do tego są introwertyczkami częściej zapadają na depresję poporodową.
Depresja poporodowa – przyczyny
Główną przyczyną pojawienia się depresji poporodowej jest gwałtowny spadek dużej ilości hormonów płciowych (progesteronu i estrogenu) oraz sytuacje związane z samym przebiegiem porodu, a także brakiem wsparcia ze strony partnera czy też bliskich. Czynniki te decydują o tym, że kobieta odczuwa smutek po urodzeniu dziecka oraz głębokie przygnębienie. Pierwsze dni połogu są bardzo ważne nie tylko dla samego dziecka, które przyszło na świat, lecz także dla kobiety.
Depresja poporodowa – leczenie
Obecność oraz wsparcie ze strony ginekologa może być nieocenione, ponieważ to on odpowiedzialny jest za zbieranie informacji na temat rozwoju płodu oraz poznanie stanu emocjonalnego kobiety na różnych etapach ciąży. Leczenie ciążowej depresji wymaga współpracy pomiędzy specjalistą ginekologii a pacjentką. Tylko on może przepisać leki antydepresyjne czy uspokajające, gdyż zna ryzyko jakiegokolwiek powikłania.
Depresja poporodowa zaś może być leczona na kilka sposobów, wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby psychicznej. Jedną ze skuteczniejszych metod terapii jest połączenie leczenia farmakologicznego z psychologicznym. Ogromną rolę odgrywa także współpraca z psychiatrą. W farmakoterapii stosuje się selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny – SSRI.
Depresja poporodowa – test
Jeżeli kobieta, nie jest pewna czy faktycznie choruje na depresję poporodową, może wykonać test online, który nazwany został Edynburską Skalą Depresji Poporodowej. Test obejmuje 10 prostych pytań wraz z gotowymi odpowiedziami do wyboru. Wyniki końcowej punktacji wskazują, z jakimi problemami boryka się matka oraz czy konieczna jest konsultacja z psychiatrą.
Jestem niepracująca mamą trójki małych szkrabów. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą o ich wychowaniu!