ciezarna

38 tydzień ciąży – co się dzieje? Objawy i odczucia

Tydzień 38 ciąży informuje przyszłą mamę o tym, że poród jest tuż, tuż. Taka informacja jest z pewnością olbrzymią ulgą. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że wiele kobiet rodzi dziecko dokładnie w tym czasie. Ciąża jest bowiem wówczas określana jako ciąża donoszona.

Jak zachowuje się dziecko w 38 tygodniu ciąży?

Trzeba pamiętać, że w czasie całych 9 miesięcy spędzonych w łonie matki, dziecko stale się rozwija. Maluszek w 38 tygodniu ciąży nie będzie kopał tak intensywnie, jak robił to wcześniej. Ma bowiem coraz mniej miejsca i raczej będzie się „wiercił” i zajmował dogodną dla siebie pozycję. Przyjęło się, że w 38 tygodniu ciąży dziecko powinno mierzyć ok. 50 centymetrów, a także ważyć od 2,5 do ok. 3 kilogramów. Waga w dużej mierze uzależniona jest od czynników genetycznych.

W jelitach dziecka pojawiła się już też smółka, czyli kał, który maluch powinien wydalić w ciągu pierwszych dni życia. Składa się ona ze złuszczonego naskórka, wód płodowych, a także innych składników. W związku z tym, że kobieta dostarcza dziecku dużą ilość hormonów, jego nastrój będzie zależał od humoru przyszłej mamy.

Znaczna większość dzieci w 38 tygodniu ciąży jest już prawidłowo rozwinięta i są gotowe do przyjścia na świat. Dziecko posiada już włoski, paznokcie, odpowiedni kolor skóry.

Co dzieje się z matką w 38 tygodniu ciąży?

W organizmie kobiety zachodzi mnóstwo zmian. Przede wszystkim w 38 tygodniu ciąży, piersi są już w pełni przygotowane do karmienia. Tym samym biust ulega powiększeniu i stanie się pełniejszy. Zdarza się, że z powodu dużej ilości pokarmu, następuje jego wyciek. Pojawia się żółtawa treść, którą nazywa się potocznie – siarą. Jednak jest to nic innego, jak pierwsze mleko. U niektórych kobiet nieco wcześniej, a u innych nieco później następuje proces tzw. „obniżenia” brzucha. Dzieje się tak na skutek tego, iż dziecko przesuwa się w dół, w stronę kanału rodnego. Często kobieta odczuwa wówczas ucisk w podbrzuszu.

Naturalnie przyszła mama czeka już na poród, a niestety organizm jej jest zmęczony. Bóle pleców towarzyszą niemal przez cały dzień, zaś duży brzuch utrudnia poruszanie się, a także wykonywanie dość prostych czynności. Doskonałym sposobem na te dolegliwości jest wykonywanie delikatnych ćwiczeń fizycznych. Jednak w tym okresie dość częstym zjawiskiem może być pojawienie się tzw. syndromu wicia gniazda. Wówczas kobietę cechuje olbrzymia energia, którą z reguły spożytkowuje na przeglądanie i przygotowywanie wyprawki dla dziecka, torby szpitalnej i przede wszystkim na sprzątanie.

W czasie 38 tygodnia ciąży, bardzo często daje o sobie znać odejście czopu śluzowego. Miał on za zadanie chronić dziecko przed przeróżnymi infekcjami z zewnątrz. Zazwyczaj ta sytuacja objawia się poprzez pojawienie się wydzieliny zawierającej dość dużą ilość krwi.
Organizm kobiety w tym czasie jest już w pełni przygotowany na poród. Dlatego niekiedy zdarza się, że odbywa się on wcześniej, a nie dokładnie w wyznaczonym terminie. Jednak ten objaw nie powinien wywołać niepokoju. Pamiętajmy, że strach może tylko zaszkodzić, a nie pomóc. Ciążę, w czasie której poród odbył się 2 tygodnie wcześniej, medycyna określa jako ciążę donoszoną.

Możliwe problemy w 38 tygodniu ciąży

Niestety problemy w czasie ciąży mogą zdarzać się często, zatem dotyczą również 38 tygodnia. Kobieta w ostatnich dniach przed porodem musi być przygotowana, że będą jej towarzyszyły bóle głowy, a także mogą pojawić się omdlenia. Taką sytuację należy bezwzględnie zgłosić lekarzowi prowadzącemu. Jak należy się wtedy zachować? Warto usiąść i wypić szklankę wody. Po kilku chwilach przyszła mama powinna poczuć się znacznie lepiej.

Trzeba także uważać na pojawienie się paciorkowców typu B. W czasie specjalistycznego badania może się okazać, że kobieta jest nosicielką tych bakterii. W takiej sytuacji lekarz z pewnością zdecyduje się na podanie antybiotyków. Ważne jest bowiem to, aby paciorkowce w żadnym wypadku nie przedostały się do organizmu dziecka.

Kobieta musi być ponadto przygotowana na inne dolegliwości, jakie mogą pojawić się w tym czasie. Do nich zalicza się przede wszystkim częste oddawanie moczu, a także nieprzyjemną zgagę. Przyszła mama musi również radzić sobie z dużą ilością gazów nagromadzonych w jelitach. Wszystkie te i inne dolegliwości, są jednak stanami przemijającymi, które ustępują po porodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *