Początek ciąży liczony jest od pierwszego dnia miesiączki w cyklu, w którym doszło do zapłodnienia. Od tego też dnia odliczane będą kolejne tygodnie ciąży, których ilość ustalona została na 40. Nie oznacza to jednak, że twoje dziecko nie może urodzić się wcześniej lub później. Poród jest uznawany za terminowy jeśli nastąpił pomiędzy 38 a 42 tygodniem ciąży. Co dzieje się z dzieckiem i twoim organizmem w czasie tych dziewięciu miesięcy?
Jakie są pierwsze objawy ciąży?
Jeśli starałaś się o dziecko, szybko możesz zauważyć zmiany następujące wkrótce po zapłodnieniu. Choć dla innych niewidoczne, twoje ciało daje znaki, że coś się zmieniło. A zmieniło się bardzo wiele! Odtąd przez kilkadziesiąt tygodni pod twoim sercem będzie rozwijało się nowe życie. Twoje dziecko. Człowiek – od samego początku niepowtarzalny i jedyny na świecie.
Do pierwszych objawów ciąży należy brak miesiączki i podwyższona temperatura – tak jak każdym cyklu jest ona niższa w pierwszej jego fazie, a rośnie w drugiej. Normalnie przed miesiączką temperatura twojego ciała z powrotem obniża się. Jeśli nastąpi zapłodnienie – miesiączka się nie rozpocznie, a temperatura pozostanie na wyższym poziomie (ok. 37 – 37,5 st. C) aż do porodu.
Jednym z pierwszych objawów ciąży, za który odpowiedzialny jest progesteron pozwalający zarodkowi na zagnieżdżenie się w macicy i utrzymanie ciąży w czasie jej trwania, jest zmienny nastrój kobiety.
Wczesnym objawem ciąży mogą też być nudności, a nawet wymioty. Stąd ciąża w początkowym jej stadium bywa mylona z infekcją układu pokarmowego.
Także chroniczna senność jest jednym z pierwszych objawów odmiennego stanu. Ciało kobiety przestawia swoje działanie na utrzymanie nowego życia w jak najlepszej kondycji i angażuje w to większość sił. Przez kolejne dziewięć miesięcy wykona ogromną pracę. Sen i odpoczynek od początku są ci bardzo potrzebne.
Jako jeden z pierwszych objawów ciąży może się także pojawić tkliwość piersi. Mogą one stać się nabrzmiałe, cięższe. Rozszerzone naczynia krwionośne mogą teraz stać się widoczne przez cienką skórę.
Wymienione wyżej czesne objawy ciąży (poza brakiem miesiączki) występują u różnych kobiet z różnym nasileniem. Ich odczuwanie jest także sprawą indywidualną.
Stan ciąży można potwierdzić testem ciążowym wykrywającym występowanie w moczu charakterystycznego dla tego stanu hormonu oraz poprzez badanie z krwi, które daje stuprocentową pewność ciąży. Stwierdzenie obecności we krwi beta hCG (hormonu gonadotropiny kosmówkowej) nie pozostawia cienia wątpliwości co do tego, że doszło do zapłodnienia.
Ciąża tydzień po tygodniu
Trzy trymestry ciąży obejmują odpowiednio: 1 – 14 tydzień, 15 – 27 tydzień, 28 – 40 tydzień.
W pierwszym tygodniu po zapłodnieniu następują podziały komórkowe, które pod jego koniec pozwalają na to, aby utworzył się zarodek, a pozostałe zgromadzenia komórek zaczęły zmieniać się w łożysko i otaczające go błony.
W drugim tygodniu ciąży kończy się proces zagnieżdżania – czyli implantacji – zarodka w macicy, a w samym zarodku wyodrębnia się już część głowowa.
W czwartym tygodniu ciąży zarodek wchodzi w fazę organogenezy (do ósmego tygodnia powstaną wszystkie narządy niezbędne mu do życia). Rozwijają się także układy – oddechowy, moczowy, płciowy. Pierwszy miesiąc to okres zarodkowy – pod jego koniec pojawiają się rysy twarzy dziecka.
W piątym tygodniu życia pojawiają się pierwsze skurcze serca (w badaniu czytelne dopiero w szóstym tygodniu). Wykształcają się naczynia krwionośne oraz krew. Rozwija się również układ nerwowy. W szóstym tygodniu ciąży w mózgu dziecka można już wyróżnić takie części, jak w mózgu dorosłego człowieka. W ósmym tygodniu z układu pokarmowego, będącego wcześniej ślepo zakończoną rurką, można już wyodrębnić przełyk, żołądek i jelita. Drugi miesiąc życia jest fundamentalny dla prawidłowego rozwoju malucha.
Od dziewiątego tygodnia życia dziecka w łonie matki wyodrębnia się, trwający do porodu, okres płodowy.
Końcowe tygodnie I trymestru (10 – 14) to okres dalszego intensywnego rozwoju. Dziecko ma już wtedy wykształcona głowę (choć nieproporcjonalnie dużą w stosunku do reszty ciała), kończyny, mruga oczami i pojawia się u niego odruch ssania. Waży ok. 15 g i ma ok. 6 cm.
Kolejne tygodnie ciąży to rozwój m.in. brwi, rzęs, tworzenie się kości i wzrost tułowia oraz kończyn (zmieniają się proporcje ciała dziecka). Od szesnastego tygodnia z dużym prawdopodobieństwem można już stwierdzić płeć dziecka. Do dwudziestego siódmego tygodnia życia wykształcone zostaną zawiązki zębów, dziecko zacznie słyszeć, reagować na światło i pokryje się meszkiem (lanugo). Pomiędzy osiemnastym a dwudziestym tygodniem mama poczuje wyraźnie ruchy maleństwa. W dwudziestym szóstym tygodniu znaczną dojrzałość osiąga układ oddechowy. Po koniec drugiego trymestru ciąży maluch waży ok. 1 kg i ma ok. 40 cm.
Pomiędzy dwudziestym ósmym a czterdziestym tygodniem najintensywniej rozwija się mózg dziecka. Nadal szybko ono rośnie i ma coraz mniej miejsca na poruszanie się. Wszystko zmierza już do porodu. Układy są wykształcone, a maluch gotowy do życia poza organizmem matki, nawet gdyby poród odbył się w ósmym miesiącu ciąży. Wtedy też zanika mieszek płodowy, dziecku rosną paznokcie, a gotowość do wyjścia na świat sygnalizuje ono obróceniem się głową w dół. Pod koniec trzeciego trymestru waga dziecka to ok. 3 kg, a wielkość ok. 50 cm.
Kalkulator ciąży – jak go używać?
Dostępne w sieci internet kalkulatory ciąży opierają się na wyliczeniu tygodnia ciąży na podstawie daty ostatniej miesiączki i średniej długości cyklu. Jest to metoda analogiczna do tej, jakiej używają ginekolodzy. Opiera się ona na tzw. regule Naegelego (od nazwiska niemieckiego ginekologa Franza Naegelego), zgodnie z którą dla obliczenia terminu porodu do pierwszego dnia ostatniej miesiączki należy dodać 7 dni, odjąć 3 miesiące i dodać rok. U podstaw tej reguły leży założenie, że ciąża trwa 280 dni, czyli 40 tygodni, a owulacja następuje najczęściej w 14. dniu 28-dniowego cyklu.
Oczywiście ciąża faktycznie zaczyna się z dniem zapłodnienia, zatem biologicznie ciążą jest krótsza niż 280 dni – trwa 267 dni. Jeśli znasz dokładną datę zapłodnienia, możesz dokładnie ustalić tydzień ciąży i termin porodu.
Termin porodu – pomoże Ci kalkulator
Jeśli nie masz pewności co do dnia, w którym dokładnie doszło do zapłodnienia, a więc co do faktycznego dnia początku ciąży – wpisz datę ostatniej miesiączki do kalkulatora, a on w przybliżeniu obliczy zarówno tydzień ciąży jak i datę porodu. Pamiętaj jednak, że to twoje dziecko decyduje kiedy przyjdzie na świat, więc regularnie się badaj, bądź pod opieką ginekologa, a dzięki USG obserwuj rozwój malucha i swoje ciało. Sygnały z tych dwóch źródeł są najpewniejsze i nie muszą potwierdzać terminów wyliczonych przez kalkulator. Na pewno ani ty ani lekarz nie przegapicie oznak zbliżającego się porodu.
Jestem niepracująca mamą trójki małych szkrabów. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą o ich wychowaniu!