ciaza

39 tydzień ciąży – kalendarz ciąży

To od dziecka zależy, kiedy będzie chciało pojawić się na świecie. Jedno jest pewne – jest już bliżej niż dalej. To prawdopodobnie jeden z ostatnich tygodni ciąży, a poród zbliża się wielkimi krokami. Dlatego też 39. tydzień ciąży przynosi kobiecie wzmożone napięcie psychiczne.

Dziecko w 39. tygodniu ciąży

Dziecko jest już niemalże gotowe do przyjścia na świat. Waży między 3200 a 3800 gramów. Ma już wygląd w pełni ukształtowany: okrągła buzia, wszystkie kończyny, nawet długie paznokcie. Komplet zmysłów jest już rozwinięty, a szczególnie zmysły dotyku i smaku. To dlatego, że mają one pozwolić dziecku jak najlepiej poznawać świat w pierwszych tygodniach i miesiącach życia.

Najpóźniej rozwija się wzrok. Dziecko widzi, ale nie potrafi jeszcze w pełni wykorzystywać narządu wzroku. Reaguje jednak na ostre światło. Jeśli chodzi o słuch, to doskonale zna zwłaszcza głos swojej mamy. Dzięki niemu będzie po porodzie czuło się bezpieczne w nowym środowisku. Będzie go poszukiwać wśród innych dźwięków.

39. tydzień ciąży – przyszła mama

Ostatnie tygodnie ciąży zaostrzą u tych mam, które miały wcześniej skłonność do trądziku, nieestetyczne zmiany skórne. Póki co nie da się z nimi nic zrobić, ponieważ przyjmowanie leków jest niewskazane.

W 39. tygodniu najbardziej zmieni się podejście psychiczne matki. Będzie ona z niecierpliwością wyczekiwać porodu i zastanawiać się, czy obserwowane objawy to już bezpośrednie objawy wróżące rozwiązanie. Musi też przygotować wyprawkę dla nowo narodzonego. Torba ze wszystkimi niezbędnymi przedmiotami, ubrankami itd. powinna stać przygotowana na wypadek, gdyby termin porodu był źle wyznaczony, a dziecku śpieszyło się na świat.

Na ostatniej prostej bardzo bolą plecy. Mama dźwiga nieprzeciętny ciężar już od kilku miesięcy, więc nie ma się co dziwić, że plecy i kręgosłup odmawiają posłuszeństwa. Oprócz zwykłego bólu pleców mogą się pojawić również rwa kulszowa oraz ból miednicy i pośladków docierający nawet do kolan. W takim przypadku wsparciem okaże się ogrzewanie kręgosłupa, stosowanie piłki rehabilitacyjnej albo masaż. Odpoczynek przede wszystkim! Leżenie i spanie to najważniejsze czynności, które w tym momencie powinna wykonywać kobieta. To też ostatnia chwila na odpoczynek. Po porodzie kobieta raczej nie zazna spokoju i nie będzie się wysypiać, więc powinna łapać tę ostatnią już możliwość. Niedługo jej życie całkowicie się zmieni.

Normalne i najczęściej spotykane będą obrzmienia stóp, nóg i dłoni. Aby je ograniczyć, trzeba zmniejszyć przyjmowanie soli oraz pić dużo wody niegazowanej.

Jeśli chodzi o napięcie psychiczne, to kobieta nie może się już doczekać rozwiązania. Pojawia się tzw. syndrom wicia gniazda – chciałaby sprzątać, prać, przygotowywać dom na powitanie nowego członka rodziny. Nie jest to wykluczone, ale trzeba to wykonywać z umiarem i nie przemęczać się zanadto, bo może to zaszkodzić dziecku.

Powoli zaczną sączyć się wody płodowe. To zupełnie normalna reakcja organizmu. Trzeba w tym czasie zadbać o higienę miejsc intymnych, używać podpasek lub wkładek i często je zmieniać, bo nie będzie to tylko zwykłe popuszczanie moczu. W przypadku pojawienia się upławów trzeba się skonsultować z lekarzem, żeby zdążył on zapobiec zakażeniu przed porodem. Inaczej dziecko będzie wydostawało się przez zainfekowaną pochwę, co nie wpłynie na nie korzystnie.

Obawy

Przed porodem da się zauważyć na bieliźnie inne niż dotychczas objawy. Kobieta zauważy czop śluzowy – gęstą, galaretowatą wydzielinę. Chroni ona dziecko przed zakażeniami, a jej pojawienie się zwiastuje zbliżający się poród. Nie ma się czym przejmować. Poród jeszcze się nie zaczyna, a odejście czopa śluzowego tylko go sygnalizuje. Nadal trzeba czekać, choć tego dnia lepiej już nie zażywać kąpieli w wannie.

Rozwiązanie zbliża się wielkimi krokami. Organizm jest już zmęczony długą ciążą, psychika kobiety już nie może doczekać się porodu, a i dziecko odczuwa napięcie i chce pojawić się na świecie. To od niego zależy, kiedy będzie w pełni przygotowane, więc trzeba cierpliwie czekać. Mimo wielu niedogodności kończy się właśnie najszczęśliwszy okres w życiu kobiety – ciąża.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *