usmiechnieta kobieta w ciazy

23 tydzień ciąży – co się dzieje? Objawy i odczucia

Rozpoczynasz właśnie 6. miesiąc ciąży, rozwiązanie już tuż tuż, ale wciąż masz dużo energii – do dobry czas, żeby pomyśleć o wyprawce dla niemowlaka i o szkole rodzenia. Zaopatrz się również w specjalną poduszkę do spania, ponieważ duży brzuch będzie utrudniał ci znalezienie optymalnej pozycji.

23.tydzień ciąży – co dzieje się u dziecka?

Twój maluszek rośnie jak na drożdżach. Waży już około pół kilograma, może nawet więcej, a jego wzrost waha się między 20 a 30 centymetrami. Takie rozbieżności zdarzają się ze względu na to, że każde dziecko rozwija się indywidualnie, dlatego nie martw się, jeżeli w trakcie badania okaże się, że twoje maleństwo jest mniejsze lub większe. Jeśli masz obawy lub wątpliwości, na pewno rozwieje je ginekolog.

W 23. tygodniu ciąży dziecko jest już bardzo podobne do noworodka. Ma odpowiednie proporcje, wykształcone szczegóły twarzy – poza noskiem, który przez brak kości nosowej przypomina nieco delikatną wypustkę, trochę jak u kota – zasadnicza różnica tkwi w skórze, a w zasadzie w jej ilości. Rozwija się ona bowiem szybciej niż przyrasta masa i wzrost dziecka. Z tego powodu marszczy się i wyglądem przypomina skórę staruszka. W kolejnych tygodniach, a zwłaszcza w trzecim trymestrze, kiedy tkanka tłuszczowa powiększy się nawet dwukrotnie, skóra dziecka ładnie się napnie.

W tym okresie dziecko jest już bardzo wyczulone na bodźce z zewnątrz, szczególnie na dźwięk, chociaż reaguje również na światło. Twój spokojny głos lub delikatna muzyka uspokajają go, z kolei na gwałtowne hałasy dziecko może zareagować kopaniem i zwijaniem się. Z drugiej strony, jeżeli stale przebywasz w miejscach narażonych na głośne hałasy, na przykład masz w domu psa, który często szczeka, dziecko szybko przyzwyczai się do nich.

Dolegliwości i objawy ciąży u przyszłej mamy

Rosnący z każdym tygodniem brzuch zacznie sprawiać ci problemy przy normalnym funkcjonowaniu. Poza bólem pleców, będziesz miała również problem z zajęciem wygodnej pozycji, na przykład do snu. Możesz kupić specjalną poduszkę w kształcie rożka, którą wkłada się między nogi, położyć na lewym boku (to najbezpieczniejsza pozycja dla dziecka) i dopiero wtedy spróbować zasnąć. Przygotuj się jednak na to, że dziecko może być aktywne w nocy, a to w połączeniu z niewygodną pozycją może sprawiać, że przestaniesz się wysypiać. Nie zapominaj wtedy, że sen jest bardzo ważny dla regeneracji organizmu – spróbuj ucinać sobie drzemki w ciągu dnia.

Pomyśl również o zakupie większych ubrań. Przydadzą się szczególnie w trzecim trymestrze ciąży, kiedy twój brzuch będzie nawet dwa razy większy niż obecnie. O rozmiar lub nawet dwa rozmiary zwiększą się również twoje piersi – to spodoba się nie tylko tobie, ale również twojemu partnerowi. Jednak nie ignoruj tego, że zaczną „wylewać się” ze zwykłego stanika. Kup nowy, najlepiej bawełniany, który nie podrażni sutków. Chyba nie chcesz, żeby po ciąży twój biust stracił jędrność i stał się obwisły?

Większe mogą przydać się również buty – ucisk macicy na żyłę główną dolną, zwiększona masa ciała, zatrzymanie wody i soli w organizmie, a także rozluźniające więzadła działanie relaksyny może doprowadzić do puchnięcia stóp, a to znaczy, że będą potrzebne buty nawet o dwa rozmiary większe!

Wciąż możesz odczuwać wahania nastrojów, chociaż w tym tygodniu powinny już zdarzać się sporadycznie. Uprzedź jednak swojego partnera, że takie sytuacje mogą mieć miejsce. Żeby się zrelaksować możesz poprosić go na przykład o masaż, pozwól mu również zająć się twoim brzuchem – we dwójkę powinniście stworzyć więź nie tylko między sobą, ale również z dzieckiem.

Co warto wiedzieć o 23. tygodniu ciąży?

Od tego tygodnia wzrasta szansa na przeżycie dziecka przy przedwczesnym porodzie. Jeśli urodzisz w dobrym szpitalu, szanse wynoszą aż 85%. Jednak ze względu na słabo rozwinięte zmysły istnieje ryzyko, że dziecko będzie głuche lub ślepe. Tylko 20% wcześniaków urodzonych w 23. tygodniu rozwija się prawidłowo i jest całkowicie zdrowych. Dlatego pamiętaj o tym, żeby każdą niepokojącą zmianę w twoim ciele, jak zmiana koloru lub zapachu śluzu czy bóle podbrzusza, zgłaszać lekarzowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *