brzuch ciazowy

37 tydzień ciąży – co się dzieje? Objawy i odczucia

Termin jest już coraz bliżej, a 37 tydzień ciąży to już praktycznie ostatnia prosta przed porodem. W tym czasie zarówno w organizmie dziecka, jak i w organizmie matki zachodzą zmiany, które są naturalne dla tego okresu. Podobnie jak przez cały czas trwania ciąży, tak i teraz należy pamiętać o prawidłowym zachowaniu.

Jak zachowuje się dziecko w 37 tygodniu ciąży?

Przede wszystkim należy pamiętać, że 37 tydzień ciąży to już 9 miesiąc i jednocześnie 3 trymestr. Dziecko, które niedługo przyjdzie na świat, praktycznie jest już przygotowane do życia poza łonem matki. Systematycznie przekazuje ono swoje odczucia i dzięki temu nawiązuje się tzw. komunikacja prenatalna. W wielu przypadkach ciąża zakończona porodem w 37 tygodniu określana jest jako ciąża donoszona.

Maluszek w tym czasie stale rośnie. Prawidłowy wzrost to ok. 46-48 centymetrów. Dziecko również systematycznie przybiera na wadze. Zazwyczaj mieści się ona w przedziale pomiędzy 2,8 – 3 kilograma. Każdego dnia masa ciała zwiększa się o kolejne 30 gramów, co w obrębie tygodnia powinno dać sumę przeszło 200 gramów.

W czasie 37 tygodnia ciąży dziecko systematycznie wdycha i wydycha wody płodowe. Ponadto powoli przystosowuje się do ssania piersi matki, poprzez ssanie kciuka. Dodatkowo w organizmie dziecka wytwarza się kortyzol, który wpływa na pracę płuc. Dzięki temu są one przygotowane do oddychania normalnym powietrzem.

Warto zwrócić uwagę na ruchy dziecka, bowiem jego aktywność zaczyna spadać i od czasu do czasu praktycznie w ogóle się nie porusza. Wówczas najlepiej jest (dla bezpieczeństwa) starać się liczyć ruchy maleństwa. Przyszłe mamy muszą też pamiętać o tym, że maluszek może przyjść na świat wcześniej. Nie jest to wbrew pozorom tak rzadkie zjawisko, jak mogłoby się wydawać. Dlatego warto brać pod uwagę taką ewentualność.

Co dzieje się z matką w 37 tygodniu ciąży?

Również w organizmie przyszłej mamy zachodzą spore zmiany. Niemal zawsze pojawią się skurcze przepowiadające. Dzięki nim macica jest szykowana do porodu. Na ogół ustępują one maksymalnie po ok. 2 godzinach. Nie można ich jednak mylić ze skurczami porodowymi. Również macica zaczyna się systematycznie powiększać. Ulega ona bowiem opuszczeniu. Obniżone dno sprawia, że kobiecie jest znacznie łatwiej oddychać.

Główka dziecka w 37 tygodniu ciąży przesuwa się w stronę kanału rodnego, co powoduje ucisk w okolicach kości łonowej. Warto pamiętać o zrobieniu badań WR albo VDRL, których zadaniem jest wykrycie ewentualnej kiły u matki. Nie należy też zapomnieć o przeprowadzeniu badania na zapalenie wątroby typu B.

Przyszła matka powinna raczej zrezygnować z forsownych zajęć i dużo odpoczywać. Energia będzie bowiem potrzebna w czasie porodu. Bardzo ważne jest także to, aby starać się nie denerwować, ani nie przebywać w miejscach, w których jest duży poziom hałasu. Dziecko bowiem odczuwa wszystkie takie sytuacje.

Niestety w 37 tygodniu, ciężarna ma także bardzo mocno naciągniętą skórę na brzuchu. Tym samym świąd brzucha staje się bardzo dokuczliwy. Z kolei brzuch, który znajduje się niżej naciska na okolice miednicy. Do tego dochodzą problemy związane z obrzękiem nie tylko kości, ale także stóp. Dlatego warto pamiętać o odpowiednim ruchu, ale jednocześnie starać się nie przemęczać. Nie jest również wskazane wykonywanie ciężkich prac domowych, ponieważ wiąże się to z ryzykiem, np. upadku, który mógłby mieć, zarówno dla dziecka, jak i dla matki, przykre konsekwencje.

Możliwe problemy w 37 tygodniu ciąży

U przyszłej mamy mogą wystąpić problemy z poruszaniem się, głównie poprzez opuszczoną macicę. Ponadto naciska ona na pęcherz, co na ogół powoduje częste oddawanie moczu. Jednak jego szybkie wydalanie jest konieczne, bowiem zaleganie moczu mogłoby doprowadzić do nieprzyjemnej infekcji dróg moczowych.

Jeśli kobieta decyduje się uprawiać seks w 37 tygodniu ciąży, musi pamiętać, że może pojawić się delikatne, charakterystyczne plamienie. Najczęściej dzieje się to w wyniku obtarcia szyjki macicy. Tego typu reakcja nie jest niczym groźnym, ale dla spokoju sumienia można zgłosić ją lekarzowi. Niestety powodem do niepokoju mogą być skurcze i ból brzucha, które towarzyszą plamieniu. Wówczas kontakt ze specjalistą powinien być natychmiastowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *