kobieta w ciazy w sukience

1 tydzień ciąży – co się dzieje? Objawy i odczucia

1. tydzień ciąży zwykle przebiega bezobjawowo. Sama mama może nawet nie wiedzieć, że już doszło do zapłodnienia i że ma już pod sercem małego człowieka. Za pierwszy dzień ciąży może być uznawany, według standardów lekarskich, pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Wówczas termin porodu będzie mógł być podany w przybliżeniu. 

1 tydzień ciąży – rozwój dziecka

Dziecko powstało z komórki jajowej swojej mamy i najsilniejszego plemnika swojego taty. Dopiero rozpoczyna proces rośnięcia. Jest malutkie, praktycznie niewidoczne, ale już teraz potrzebuje, aby o niego dbano. Kształtem przypomina owoc morwy. Powoli powstaje jednolita warstwa komórek wewnętrznych i węzeł zarodkowy z komórek wewnętrznych. Przez kilka dni po zapłodnieniu komórka przebywa w macicy, aby następnie zagnieździć się w jej błonie śluzowej. Błona śluzowa będzie stanowiła dla zarodka schronienie, bezpieczne miejsce do efektywnego rozwoju. Taki zarodek musi się odżywiać – umożliwia mu to trofoblast (pępowina pojawia się dopiero w 4. miesiącu). 1. tydzień to tak naprawdę wielka tajemnica. Po pierwsze, naukowcy wciąż nie do końca zbadali ten etap, po drugie, mama jeszcze nie zdaje sobie sprawy, że nosi małego człowieka.

Samopoczucie mamy

To dzięki samopoczuciu mamy możliwe jest stwierdzenie, czy rozpoczęła się ciąża. W przypadku, jeśli małżonkowie planują poczęcie, starają się zadbać o przyszłe dziecko jeszcze przed zapłodnieniem. Odstawiają alkohol, unikają papierosów, zdrowo się odżywiają. Ponadto kobieta przyjmuje kwas foliowy oraz produkty, które są w niego bogate. To dzięki temu na samym początku ciąży, mimo że jeszcze nie zdaje sobie z tego sprawy, dba o rozwijające się dziecko.
Rozpocznie się bardzo ważny dla kobiety czas. Nie czuje ona jeszcze, że w brzuchu nosi nowego członka rodziny, ale w jej organizmie zaczynają dokonywać się zmiany. Musi o siebie zadbać, aby urodzić zdrowe dziecko. Aktywność fizyczna jest bardzo wskazana. Nie może ona być zbyt męcząca i wymagająca, ale powinna się pojawić – zaprocentuje to za 9 miesięcy, czyli przy porodzie.

Dieta kobiety także powinna być bogatsza. Dobrze jest, aby przyjmowała ona minerały: wapń, kwasy omega-3, witaminę E, magnez, jod. Ciekawym pomysłem okaże się robienie listy zjedzonych w ciągu dnia produktów. Udanie się z nią do dietetyka pozwoli się przekonać, czy stosowana dieta faktycznie dobrze wpływa na ciążę. Przyszła mama powinna zdecydowanie unikać następujących produktów: składników wysoko przetworzonych, cukrów, kofeiny, soli, niezdrowych tłuszczów, coli i napojów energetyzujących. Alkohol powinna odstawić definitywnie, bo każda kropla może wpłynąć negatywnie na rozwój jakiejś części rozwijającego się organizmu.

Problemy w 1. tygodniu ciąży

Wiele kobiet boryka się z takim problemem jak tyłozgięcie macicy. Nie jest ono wcale groźne dla ciąży. To tylko wada, występująca u dużej liczby kobiet. Jest to nietypowe wygięcie macicy, które zmienia się, prostuje podczas ciąży, a wraca do poprzedniego kształtu po porodzie. Nie ma nic wspólnego z niepłodnością albo problemami przy porodzie.

Jeśli kobieta planuje potomstwo, może ją zadziwić fakt, że mimo starań pojawia się u niej krwawienie. To normalne w pierwszym tygodniach i nie świadczy o tym, że zapłodnienie nie zaszło. Niekoniecznie musi być to regularny okres, często to po prostu krwawienie z pochwy. Może być ono spowodowane np. implantacją zarodka. Innym powodem są zmiany hormonalne na samym początku ciąży. W każdym z tych przypadków krew się pojawia, ale pod względem barwy czy obfitości nie jest ona identyczna z krwią znaną z cyklu menstruacyjnego.

Zmiana nastrojów i huśtawka emocjonalna to nie wydumane problemy, jak czasem się twierdzi, ale jedne z pierwszych objawów ciąży. Kobieta musi się przygotować, że takich wahań nie uniknie przez większą część ciąży.

1. tydzień ciąży to wyjątkowy czas dla organizmu kobiety, ponieważ wita ona nowo poczęte dziecko. Niedługo zmieni się jej ciało, a dziecko będzie dawało o sobie znać, ale póki co, mimo że jeszcze nic nie widać, musi ona o siebie zadbać. Przyjmowanie odpowiednich, zdrowych produktów, unikanie składników niezdrowych, aktywność fizyczna – to wszystko sprawi, że rozwój dziecka będzie przebiegał bezproblemowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *