ciezarna kobieta

3 tydzień ciąży – co się dzieje? Objawy i odczucia

W trzecim tygodniu ciąży rzeczywiście jesteś już w ciąży. Mniej więcej między 12. a 16. dniem przed spodziewaną miesiączką miałaś owulację, w czasie której uwolniona z pęcherzyka Graafa komórka jajowa połączyła się w jajowodzie z plemnikiem. Pamiętaj, że moment zapłodnienia decyduje nie tylko o płci Twojego dziecka, ale również jego wyglądzie czy charakterze.

3. tydzień ciąży – co dzieje się z dzieckiem

Na początku trzeciego tygodnia ciąży dochodzi do zapłodnienia, w czasie którego powstaje całkowicie nowe życie. Za dziewięć miesięcy Twoje dziecko przyjdzie na świat, jednak na razie jest pojedynczą komórką. Ok. 4-5 dni po zapłodnieniu dziecko będzie miało postać tzw. blastocytozy, czyli niewielkiej, pustej w środku kuli – to ona zagnieżdża się w macicy.

Po upływie 6-7 dni od zapłodnienia dziecko zmieni się w ok. 100 komórek, z części których powstanie ciało dziecka. Pozostałe komórki utworzą łożysko oraz błony płodowe. 3. tydzień ciąży to czas, kiedy płód rozwijający się w Twoim organizmie jest mikroskopijnej wielkości – na razie ma średnicę ok. 0,2 mm (odpowiada więc wielkości czubka od szpilki).

Co ciekawe, do tej pory nie udało się wyjaśnić mechanizmu, dzięki któremu organizm kobiety pozwala zapłodnionej komórce na zagnieżdżenie się i nie odrzuca go (połączona z plemnikiem komórka jajowa, dzięki której powstaje nowe życie, to obcy immunologicznie organizm).

3. tydzień ciąży – co dzieje się z Twoim organizmem

Po zapłodnieniu w Twoim ciele rozpocznie się prawdziwa hormonalna burza, na którą powinnaś się przygotować. Możesz być np. bardziej skłonna na nerwowe reakcje – nie wstydź się tego, ponieważ to zupełnie naturalne. Twoje ciało przygotowuje się na rozwój nowego życia.

Czasami zdarza się, że organizm daje kobiecie wyraźne sygnały, że jest w ciąży – jeszcze zanim zdecyduje się ona wykonać test ciążowy. Nie chodzi tutaj nawet o ciążowe mdłości i wymioty (swoją drogą, niektóre kobiety nie odczuwają tego objawu wcale lub jest on bardzo słaby). Często przyszłe mamy mówią, że w początkowym okresie ciąży czuły się tak, jakby za chwilę miały zachorować na grypę – mowa tu przede wszystkim o uczuciu osłabienia i większym zmęczeniu. Zazwyczaj pierwszym objawem ciąży możliwym do zaobserwowania jest plamienie implantacyjne. Jest ono mniej obfite niż miesiączka – najczęściej to po prostu kilka kropel śluzu zabarwionego krwią. Ponadto, możesz też zacząć uskarżać się na częstsze wizyty w toalecie. W czasie ciąży powiększa się macica, a wzrost hormonów sprawia, że dzięki szybszemu krążeniu krwi nerki pracują intensywniej.

Niektóre kobiety w początkowym okresie ciąży odczuwają także lekkie mrowienie lub wręcz obrzmienie w piersiach – jest bardziej dokuczliwe niż przed zwykłą miesiączką. Poza tym, w 3. tygodniu ciąży możesz zacząć nieco inaczej reagować na poszczególne smaki i zapachy. Oczywiście, te objawy mogą pojawić się nieco później lub nie wystąpić wcale – wszystko zależy od Twojego organizmu.

3. tydzień ciąży – problemy i powody do niepokoju

Trzeci tydzień ciąży to dopiero jej początek, dlatego często kobieta nie zdaje sobie sprawy, że już za dziewięć miesięcy zostanie mamą. Pierwszych kilka tygodni ciąży to czas, kiedy zarodek jest niezwykle wrażliwy na wszelkie substancje toksyczne. Z pojedynczych komórek rozwijają się układy i poszczególne narządy, a uszkodzenie jednej z takich komórek może sprawić, że dalszy rozwój narządu nie będzie możliwy, co może doprowadzić do śmierci płodu i poronienia. Do szkodliwych substancji dla płodu zalicza się przede wszystkim alkohol, nikotynę, narkotyki, a także leki.

O ile w późniejszych tygodniach ciąży unikanie szkodliwych substancji jest dla przyszłej mamy oczywiste, o tyle w trzecim tygodniu może ona nawet nie wiedzieć, że zaszła w ciążę. Jeśli jednak starasz się o dziecko od dłuższego czasu lub planujesz rozpoczęcie starań, powinnaś już w tym momencie odstawić alkohol, papierosy i inne używki. Dzięki temu będziesz mogła mieć pewność, że nie zaszkodzisz ani sobie, ani swojemu dziecku, które jeszcze się nie narodziło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *