Witamina C jest doskonale znana z właściwości wzmacniających układ odpornościowy. Poza tym odgrywa ważną rolę w pielęgnacji skóry, dlatego jest częstym wyborem wielu osób. Jak witamina C wpływa na cerę i jakie są korzyści jej stosowania? O czym trzeba wiedzieć?
Witamina C na twarz – działanie i efekty stosowania
Nie bez powodu witamina C na twarz jest tak popularna już od wielu lat. Kosmetyki z tym składnikiem są doceniane nie tylko przez kobiety, lecz także przez mężczyzn w różnym wieku. Kwas askorbinowy pełni istotne funkcje w organizmie i oddziałuje na zdrowie naszej skóry. To silny przeciwutleniacz, który ma za zadanie chronić komórki skóry przed działaniem wolnych rodników. Kosmetyki z witaminą C do twarzy zapewniają następujące działanie:
- Neutralizowanie wolnych rodników – dzięki temu dochodzi do ochrony skóry przed czynnikami pogodowymi i środowiskowymi.
- Stymulowanie produkcji kolagenu – jest to białko niezbędne dla zachowania elastyczności i jędrności cery.
- Poprawa tekstury skóry – regularne sięganie po kosmetyki z witaminą C może wpływać na gładkość i promienność skóry.
- Rozjaśnianie cery – witamina C jest znana ze zdolności do redukowania przebarwień i rozjaśniania skóry. Bierze udział w wyrównywaniu kolorytu skóry i zmniejsza widoczność plan pigmentacyjnych.
- Złagodzenie stanów zapalnych – nie bez znaczenia jest też możliwość łagodzenia obrzęków i zaczerwienień na skórze.
- Wzmocnienie bariery ochronnej – witamina C na twarz wzmacnia funkcję bariery skóry, zatrzymuje wilgoć i chroni przed czynnikami zewnętrznymi.
Warto podkreślić, że wspomniany składnik jest często stosowany w kosmetyce, zwłaszcza w kremach, maseczkach i serach. Skuteczność działania wiąże się tutaj ze stabilnością i odpowiednim stężeniem witaminy C.
Jak wybrać kosmetyki z witaminą C?
Poszukiwanie kosmetyków z witaminą C do twarzy wymaga przeanalizowania potrzeb swojej skóry i zapoznania się z ofertą producentów. O czym trzeba pamiętać? Przede wszystkim zwracajmy uwagę na formę witaminy C – najlepiej przebadany jest kwas L-askorbinowy, jednak może on być niestabilny i drażniący dla niektórych rodzajów cery. Łagodniejsze są zatem askorbyl fosforan sodu lub askorbyl palmitat. Kolejna ważna kwestia to stężenie witaminy C w kosmetyku. Jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z tym składnikiem, rozpocznijmy o niższego stężenia i z czasem je zwiększajmy. Oczywiście wyższe stężenia są najbardziej efektywne, jednak trzeba uważać na ryzyko podrażnień skóry.
Podczas wyboru witaminy C na twarz, pamiętajmy także o odczynie pH produktu. Optymalnym rozwiązaniem jest odczyn poniżej 3,5 (wyższe mogą zmniejszać skuteczność). Skontrolujmy również stabilność formuły, zwłaszcza że witamina C to składnik wrażliwy na powietrze i światło. Najlepiej jest korzystać z kosmetyku rano, aby uzyskiwać działanie antyoksydacyjne i ochronne. Krem lub serum z witaminą C aplikujemy na oczyszczoną cerę, przed innymi produktami typu olejki lub nawilżacze. Skuteczne i sprawdzone kosmetyki tego typu z powodzeniem znajdziemy w zaufanej drogerii internetowej lub stacjonarnej.
Wpis gościnny.
Jestem niepracująca mamą trójki małych szkrabów. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą o ich wychowaniu!