smoczy owoc

Pitaja (smoczy owoc) – jak smakuje i ile kosztuje? Jak ją jeść?

Pitaja (pitahaya), zwana też smoczym owocem lub truskawkową gruszką, to owoc kaktusów (różnych rodzajów) pochodzący z Meksyku i Ameryki środkowej. Uprawiana obecnie także w innych krajach, trafiła i do polskich sklepów.

Pitaja, czyli smoczy owoc

Wygląd pitaji jest niesamowity – intensywnie różowa lub żółta skórka z zielonymi jakby łuskami (stąd zapewne skojarzenie ze smokiem) w środku skrywa biały lub czerwony miąższ z malutkimi pestkami. Dzięki nim w przekroju rzeczywiście przypomina truskawkę – nazwa truskawkowa gruszka też nie jest zatem nieuzasadniona.

Pitaję rodzą przede wszystkim kaktusy z gatunku Hylocereus oraz Stenocereus. Słodkie owoce ze skórzastą, liściastą skórką pochodzą głównie od trzech gatunków: Hylocereus undatus (czerwona pitaja) ma skórkę różowo-fioletową z białym miąższem i to ją  najczęściej spotykamy pod nazwą smoczy owoc (ang. dragonfruit); Hylocereus costaricensis (pitaja z Kostaryki) to owoc o czerwonej skórce i czerwonym miąższu, a pochodząca od Hylocereus megalanthus (żółta pitaja) ma żółtą skórkę i biały miąższ. Rośliny te są przystosowane do życia w suchym, tropikalnym klimacie. Owocują 5-6 razy w ciągu roku, 30-50 dni po zakwitnięciu. Owoce mogą mieć bardzo zróżnicowaną masę – od 150  do 600 gramów.

dragonfruit

Jak jeść owoc pitaja?

Słodkawy w smaku miąższ pitaji spożywany jest na surowo. Schłodzenie poprawia jego smak, dlatego smoczy owoc często jest dodatkiem czy składnikiem lodowych deserów. Atrakcyjny wygląd pozwala na wykorzystywanie pitaji także do ich ozdoby.

Skórki są niejadalne, nasiona (podobnie jak pestki arbuza czy kiwi) nie są trawione w przewodzie pokarmowym. Z pitaji produkuje się także soki i wino. Te tropikalne owoce zawierają ponad 80% wody, dzięki czemu są niskokaloryczne. Ponadto są bogate w witaminy B,C i E oraz wapń i fosfor.

Owoc można obrać i środek pokroić dowolnie do zjedzenia lub wyjadać go z pitaji przekrojonej na połowę. Można go użyć także jako składnika energetycznych owocowych koktajli.

Do spożycia nadają się ponadto duże, zwykle białe, pachnące kwiaty roślin rodzących pitaję – bezpośrednio lub jako napar. Kwiaty pojawiają się tylko w nocy stąd ich nazwy: „księżycowy kwiat” i „królowa nocy”.smoczy owoc

Pitaja – gdzie kupić smoczy owoc?

Tak jak inne tropikalne owoce pitaję można nabyć w wielu miejscach – sklepach, supermarketach, także na placach targowych. Niewątpliwie moda na ten owoc zwiększyła jego dostępność. Sprzedawany jest na kilogramy, w cenie ok 12 zł za kilogram.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *