Nie wszystkie kobiety, które spodziewają się dziecka, mają świadomość tego, że w okresie ciąży nie należy stosować niektórych kosmetyków. Jeśli interesuje Cię świadoma i bezpieczna pielęgnacja w ciąży, koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca, ponieważ znajdziesz w nim wiele ważnych informacji. Dowiedz się, jakie są potrzeby skóry w okresie ciąży i jakie składniki kosmetyków jej służą, a których trzeba unikać!
Dlaczego warto stosować specjalistyczne kosmetyki dla kobiet w ciąży?
W okresie ciąży ciało kobiety zmienia się – dotyczy to także skóry. Lekceważenie tego faktu może prowadzić do różnych problemów. Odpowiednia pielęgnacji skóry w czasie ciąży i podczas laktacji pozwala nie tylko skutecznie zadbać o urodę, ale też jest bardzo ważna dla zdrowia. Stosowanie kosmetyków, w których znajdują się niektóre substancje, może powodować podrażnienia skóry, a nawet uczulenia i zmiany pigmentacyjne.
Niektóre preparaty pielęgnacyjne mają też niekorzystny wpływ na zdrowie dziecka. Dla przykładu, witamina A i jej pochodne, czyli retinol i retinoidy, mogą wywoływać poważne zaburzenia rozwojowe płodu! Warto też uważać na kosmetyki z ekstraktami z ziół – w czasie ciąży nie powinno się stosować na przykład produktów z rozmarynem.
Specjalistyczne kosmetyki dla kobiet w ciąży mają dokładnie przebadane składy, które są dobierane w bardzo restrykcyjny sposób, po to, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno przyszłym mamom, jak i ich pociechom.
Kosmetyki dla kobiet w ciąży: na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Do kosmetyków bezpiecznych w ciąży należą preparaty o składzie opartym o substancje, które są dozwolone do stosowania przez kobiety spodziewające się dziecka. Do takich składników należą: olej ze słodkich migdałów, kokosowy i z awokado, oliwa z oliwek i masło shea, a także pantenol, alantoina i kwas hialuronowy. Trzeba tu wymienić także witaminy: C (a właściwie jej pochodne), E i B3 (niacynamid).
Chcesz stosować peelingi w czasie ciąży? Musisz wiedzieć, że kobietom ciężarnym nie zaleca się stosowania kosmetyków z wyższymi stężeniami kwasów, natomiast mogą one nakładać na skórę peelingi bazujące na naturalnych enzymach z owoców. Kwasy kosmetyczne, które są uznawane są za bezpieczne dla kobiet w ciąży, to kwasy PHA i AHA w stężeniu nieprzekraczającym 9% (np. kwas mlekowy, migdałowy i glukonolakton).
Będąc w ciąży, należy unikać kwasu salicylowego, który jest popularnym składnikiem kosmetyków do cery tłustej i trądzikowej oraz szamponów przeciwłupieżowych, i innych silnie działających kwasów. Należy tu wymienić wyżej wspomnianą już witaminę A i jej pochodne oraz arbutynę. Jeśli lubisz stosować olejki eteryczne, to musisz wiedzieć, że wiele z nich nie jest zalecanych w okresie ciąży, a niektóre są wręcz zakazane (np. olejek z oregano i szałwiowy).
Jeśli stosujesz kosmetyki wyprodukowane poza UE, pamiętaj o tym, że mogą one zawierać formaldehyd, który jest u nas zakazany. Warto unikać także donorów formaldehydu, czyli substancji zdolnych do uwalniania minimalnych ilości formaldehydu. Wśród nich znajdują się: Diazolidinyl Urea, Imidazolidinyl Urea, DMDM Hydantoin.
Co na przebarwienia w ciąży? Skuteczne składniki i produkty
W okresie ciąży na skórze często pojawiają się przebarwienia, które jednak na ogół znikają do pół roku po porodzie. Niektóre zmiany tego typu powstają wskutek zmian hormonalnych w organizmie kobiety, inne pod wpływem słońca.
Co na przebarwienia w ciąży okazuje się naprawdę skuteczne? Oprócz ochrony przeciwsłonecznej, w okresie ciąży warto stosować kremy, serum i balsamy pomagające pozbyć się zmian pigmentacyjnych. W ich składzie mogą znaleźć się stabilne formy witaminy C, niacynamid i łagodnie działające kwasy w niskim stężeniu, o których wspomniano powyżej.
Zastanawiasz się nad tym, czy będąc w ciąży można stosować samoopalacze? Wbrew pozorom, kosmetyki z DHA (Dihydroxyacetone) są bezpieczne w tym okresie i nie powodują trwałych przebarwień skóry. Substancja ta wiąże się z martwymi komórkami naskórka na i nadaje im barwę na krótki czas.
Stosuj świadomą pielęgnację także po porodzie!
Kosmetyki dla kobiet w ciąży warto stosować także przez kilka miesięcy po porodzie lub trochę dłużej, jeśli karmi się piersią. Dzięki nim można zadbać o kondycję i zdrowie skóry bez obawy o to, czy przypadkiem nie szkodzi się dziecku. Sprawdzanie składu kosmetyków jest dobrym zwyczajem również już po zakończeniu laktacji. Warto mieć kontrolę nad tym, co przez skórę przenika do organizmu na każdym etapie swojego życia.
Artykuł zewnętrzny.
Jestem niepracująca mamą trójki małych szkrabów. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą o ich wychowaniu!