brzuch ciezarnej

25 tydzień ciąży – co się dzieje? Objawy i odczucia

Dwudziesty piąty tydzień ciąży to już końcówka drugiego trymestru. Możesz przez to zacząć odczuwać nieprzyjemności wynikające z powiększonej, pchającej się do góry macicy. Dziecko systematycznie rośnie i waży już prawie kilogram.

25. tydzień ciąży – co dzieje się u dziecka?

Twoje maleństwo cały czas rośnie i nabiera masy mięśniowej. Zwiększa się również procent tkanki tłuszczowej w jego organizmie, chociaż skóra wciąż jest niemal przeźroczysta. Dziecko waży już około 700 gramów i mierzy 23 centymetry.

W 25. tygodniu ciąży powstają dziurki w nosie i otwierają się nozdrza. Dzięki temu dziecko może „ćwiczyć” oddychanie nosem przez wciąganie i wypuszczanie płynu owodniowego. Rozwój płuc wchodzi w ostatnią fazę – pojawiają się pęcherzyki płucne, które odpowiadają za przyjmowanie tlenu.

Stale rozwija się też układ krwionośny twojego maluszka. Pojawiają się pierwsze naczynia włosowate, co sprawia, że skóra przybiera różowawy kolor. Do pełni sprawności dochodzą struny głosowe, co możesz odczuć przez częste czkawki dziecka. Poza nimi dziecko również będzie odczuwalnie aktywne – najczęściej w chwilach, kiedy będziesz spokojna, na przykład podczas snu lub wypoczynku. Jego ruchy są już na tyle mocne, że przez przyłożenie ręki do brzucha może wyczuć je również twój partner.

Przez głaskanie brzucha i mówienie do niego można oswajać dziecko z waszymi głosami, ponieważ ma ono już rozwinięty narząd słuchu i rozpoznaje głos twój oraz twoich najbliższych. Częste rozmowy z maluchem pozwolą ci na zacieśnienie z nim więzi i przyzwyczajenie go do siebie.

Co zmienia się u przyszłej mamy?

To oczywiste, że cały czas rośniesz – powiększają się twój brzuch oraz piersi, a nierzadko również kończyny, które puchną przez ucisk naczyń krwionośnych. Zwróć uwagę na stan swojej skóry. Koniec drugiego i początek trzeciego trymestru oznacza, że twój brzuch i piersi będą powiększały się w szybszym tempie niż dotychczas, a tym samym będą mocno naciągały skórę. W takiej sytuacji może dojść do wystąpienia nieładnych rozstępów.

Żeby im zapobiec stale nawilżaj skórę, stosując olejki i balsamy, a także bądź aktywna fizycznie. Ruch nie tylko sprawi, że twoja skóra będzie wyglądała lepiej, ale i poprawi twój stan i samopoczucie. Ćwiczenia pozwolą ci na zachowanie odpowiedniej postawy, wzmocnią również mięśnie. Znacznie rzadziej będziesz narzekała na bóle pleców, dużo przyjemniejszy będzie też sam poród. Możesz zdecydować się na długie spacery, basen lub specjalnie dobrane, lekkie ćwiczenia dla ciężarnych.

Koniec drugiego trymestru to również powrót uciążliwych objawów znanych ci już z początku ciąży. W tym momencie macica mocno napiera na narządy, czego skutkiem będą trudności w oddychaniu (do tego chrapanie w nocy), częsta chęć oddawania moczu, zgagi, puchnięcie nóg i palców, skurcze mięśni czy zaparcia. Zwłaszcza te ostatnie są niebezpieczne, ponieważ wraz ze zwiększoną ilością krwi w obszarze miednicy mogą doprowadzić do wystąpienia hemoroidów.

Warto do swojej diety włączyć wtedy produkty, które pozwolą na szybsze i łatwiejsze usuwanie kału z jelit. Na przykład jogurty, suszone owoce czy soki warzywne. Pamiętaj również o ciągłym nawadnianiu organizmu, co nie tylko przyspieszy pracę jelit, ale również pozytywnie wpłynie na skórę. W przypadku braku poprawy zapytaj swojego lekarza o rozluźniające czopki lub wlewki doodbytnicze.

Na co zwrócić uwagę w 25. tygodniu ciąży?

Do 28. tygodnia ciąży powinnaś wykonać szereg badań, które sprawdzą, jak twój organizm radzi sobie z rozwojem dziecka. Będą to badania stężenia glukozy we krwi, badanie moczu oraz USG. Nie zapominaj również o kupieniu nowego biustonosza – twoje piersi do tej pory mogły zwiększyć się nawet o dwa rozmiary. Odpowiednia pielęgnacja biustu na pewno się opłaci.

W tym okresie ciąży może pojawić się ból w podbrzuszu – będą to skurcze podobne do tych, które odczuwałaś w pierwszych dniach miesiączki. To tzw. skurcze „Braxtona-Hicksa”. W ten sposób macica ćwiczy i przygotowuje się do porodu. Nie masz się czego obawiać, chyba że w parze ze skurczami pojawi się długotrwały ból lub krwawienie, a brzuch będzie nienaturalnie twardy. Wtedy powinnaś niezwłocznie zawiadomić lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *