W ósmym tygodniu ciąży Twoje dziecko jest już większe – rozmiarem odpowiada ziarnku fasoli. Jeśli jeszcze nie byłaś u lekarza, to najwyższa pora, aby to zmienić. Lekarz nie tylko zleci Ci badanie grupy krwi czy morfologię, ale też wykona pierwsze USG – będziesz mogła zobaczyć swoje dziecko i jego bijące serduszko.
8. tydzień ciąży – co dzieje się z dzieckiem
Na tym etapie ciąży Twoje dziecko ma długość ok. 1,5 cm i wciąż rośnie w szybkim tempie. Kości się utwardzają, a kończyny wydłużają się – pojawiają się kciuki i stopy, kształtują się również nadgarstki, łokcie i ramiona. W organizmie malucha powstają też zalążki wewnętrznych narządów, bardzo szybko rosną jelita, które z czasem nie będą już mieścić się w brzuchu. Zostaną więc wypchnięte poza jego obszar – lekarze określają to mianem fizjologicznej przepukliny pępkowej.
W 8. tygodniu ciąży dziecko zaczyna się spontanicznie poruszać. Jego skóra jest przezroczysta, widać przez nią wszystkie naczynia krwionośne. Głowa i twarz nie są jeszcze ostatecznie uformowane, dlatego oczy wciąż znajdują się po bokach. W tym momencie kształtują się już powieki, a także kolor tęczówek, który poznasz dopiero 2-3 miesiące po porodzie.
Na tym jednak nie koniec. Widoczne staje się zewnętrzna część uszu i koniuszek nosa. Rozwija się przysadka mózgowa, która jest odpowiedzialna za wzrost dziecka i produkcję hormonów, a także wszystkie narządy – niektóre z nich nie są jeszcze na swoim miejscu.
8. tydzień ciąży – co dzieje się z Tobą
Choć na zewnątrz jeszcze tego nie widać, w Twoim ciele dokonuje się naprawdę wiele zmian. Twój brzuszek nieco się zaokrąglił, a piersi stały się pełniejsze. Z pewnością dalej dokuczają Ci poranne mdłości, teraz może pojawić się również zgaga i zaparcia. Nie powinnaś jednak stosować leków na własną rękę. Zmień dietę na nieco lżejszą, jedz 5 niedużych posiłków dziennie, unikaj kawy oraz ostrych przypraw.
Co pewien czas możesz też odczuwać skurcze w podbrzuszu – są one krótkotrwałe i przypominają skurcze, jakie odczuwałaś podczas miesiączki. To zupełnie naturalne. Skurcze spowodowane są powiększaniem się macicy i rozciąganiem więzadeł. Jeżeli ból jest jednak silny i towarzyszy mu krwawienie, jak najszybciej udaj się do lekarza – istnieje ryzyko poronienia (w I trymestrze ciąży do poronienia dochodzi najczęściej).
Ósmy tydzień ciąży to idealny moment na wizytę u lekarza – zwłaszcza, gdy jeszcze u niego nie byłaś. Zleci Ci wykonanie podstawowych i niezbędnych badań, takich jak morfologia, badanie grupy krwi, moczu i wykona pierwsze USG. Jest ono bardzo ważne, ponieważ potwierdza w macicy obecność żywego zarodka. Choć dziecko na zdjęciach USG będzie niewielkie, to już będziesz mogła zobaczyć, jak bije jego serce.
Już teraz powinnaś odpowiednio zadbać o swoją skórę, która niebawem zacznie się rozciągać pod wpływem rosnącego brzuszka. Masuj delikatnie piersi, które już się nieco powiększyły, nie zapominaj także o skórze brzucha. Możesz też zacząć stosować specjalne kosmetyki dedykowane ciężarnym.
8. tydzień ciąży – powody do niepokoju
Jeśli nie masz żadnych przeciwwskazań, powinnaś dużo się ruszać – spacerować, pływać, uprawiać jogę lub gimnastykę dla ciężarnych kobiet. Jeżeli jednak niezbyt dobrze się czujesz, skonsultuj się z lekarzem. Czasem zdarza się, że już na tym etapie ciąży kobieta powinna się bardzo oszczędzać, dużo wypoczywać i leżeć.
W ciąży zmianie ulega Twój układ odpornościowy, dlatego możesz być bardziej narażona na infekcje. Jeśli złapie Cię zwykłe przeziębienie, wypróbuj bezpieczne domowe sposoby, wypoczywaj i dużo leż. Kiedy infekcja nie zmniejsza się po kilku dniach, trwa ponad tydzień lub pojawiła się wysoka gorączka, powinnaś udać się do lekarza. Przy silnych infekcjach konieczne będzie zastosowanie leków – nie obawiaj się, lekarz dobierze preparaty, które nie zaszkodzą Twojemu dziecku. Nie możesz leczyć się na własną rękę – w ciąży każdy lek możesz zażyć dopiero po konsultacji z lekarzem, dotyczy to także leków naturalnych. Poza tym, niektóre leki mogą wywołać poronienie lub przedwczesny poród.
Jestem niepracująca mamą trójki małych szkrabów. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą o ich wychowaniu!