ciezarna kobieta w ciazy

6 tydzień ciąży – co się dzieje? Objawy i odczucia

Początek ciąży to dla ciebie niezbyt przyjemny okres, ponieważ zaczynasz doświadczać wszystkich nieprzyjemnych objawów, o których wcześniej mogłaś tylko czytać. Jednocześnie w niesamowitym tempie rozwija się zarodek w twojej macicy.

Jak wygląda twoje dziecko?

6. tydzień ciąży to etap zarodkowy, który potrwa do 10. tygodnia ciąży. Płód ma w tym tygodniu około 3mm długości. Na badaniu USG można już zobaczyć pęcherzyk ciążowy. Często udaje się również wychwycić bicie serduszka, które w tym okresie przybiera postać czterokomorowego mięśnia i szybko przetacza krew. Tętno twojego maluszka wynosi wtedy około 100 uderzeń na minutę.

Zarodek na tym etapie rozwoju przypomina nieco kijankę – ma dużą głowę i ogonek. Główka dominuje nad resztą ciała, a w miejscu, gdzie w przyszłości będą kości, zaczynają grupować się chrząstki. Na twarzy powstaje wybrzuszenie, które w kolejnych tygodniach zamieni się w nosek, pojawia się otwór, z którego powstaną usta, a także dwie dziurki po obu stronach główki – to zalążki uszu. W rejonie główki namnażają się komórki, które w przyszłości uformują inne elementy twarzy – policzki czy podbródek. W miejscach gałek ocznych na razie tworzy się masa komórkowa w postaci czarnych kropek, wyraźnie widocznych przez przeźroczystą skórkę dziecka. W części korpusu powstają zawiązki kończyn.

W bardzo szybkim tempie tworzy się i rozwija układ nerwowy – na grzbiecie, od główki w dół, pojawiają się dwa fałdy nerwowe. To zalążki rdzenia kręgowego, tzw. rynienka nerwowa. Fałdy w kolejnych etapach ciąży połączą się i powiększą. Powstanie cewa nerwowa, która przekształci się w mózg i rdzeń kręgowy. Powoli zaczynają kształtować się również organy wewnętrzne – wątroba, trzustka, płuca, żołądek. Pojawiają się zalążki układów trawiennego i oddechowego. Rozwija się również łożysko. Na razie jego funkcje, czyli przekazywanie dziecku tlenu i związków odżywczych, spełnia pęcherzyk żółciowy.

Co dzieje się z Tobą?

Przede wszystkim, jeżeli jeszcze się nie pojawiły, możesz spodziewać się wystąpienia porannych nudności, a w skrajnych przypadkach – ostrych wymiotów. Niestety w ciąży nie powinnaś przyjmować żadnych leków o działaniu łagodzącym te dolegliwości. Możesz za to wypróbować kilka domowych sposobów – tuż po przebudzeniu wypić kubek mocnej herbaty lub wywar z imbiru, zjeść lekkie śniadanie, zmienić sposób odżywiania (zamiast dużych porcji spożywać częstsze, ale małe posiłki). Do swojej diety możesz zacząć dodawać jogurty, suszone owoce, pieczywo pełnoziarniste czy soki warzywne. To sposoby na usprawnienie pracy jelit, ponieważ wzrost produkcji progesteronu może sprzyjać zaparciom. Do toalety będziesz chodziła jednak częściej. Wszystko przez wzmożone uczucie parcia na pęcherz.

Zwiększona produkcja hormonów może również doprowadzić do huśtawki nastrojów. Przygotuj swojego partnera i najbliższych na te zmiany. Hormony wpłyną również na twoje piersi, które zaczną przygotowania do produkcji mleka. Staną się wrażliwe i mogą boleć. Możesz również zauważyć, że w okolicach brzucha i bioder przybyło ci kilka centymetrów. Nie jest to jednak spowodowane samym wzrostem macicy (jest jeszcze zbyt mała, żebyś mogła ją zauważyć), a faktem, że nadwyżka hormonów powoduje zatrzymywanie w organizmie wody.

Na co zwrócić uwagę w tym tygodniu ciąży?

Przede wszystkim pamiętaj o przyjmowaniu kwasu foliowego. Jest to praktyka zalecana przez ginekologów już na etapie starania się o dziecko, a później aż do 12 tygodnia ciąży. To ważne, ponieważ zarodek jest w tym momencie szczególnie narażony na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Przyjmowanie witaminy C wspomaga również rozwój układu nerwowego; z kolei jej brak może doprowadzić do nieprawidłowego wykształcenia rdzenia kręgowego.

Zwróć uwagę również na bóle podbrzusza. Mogą pojawiać się sporadycznie, ale jeżeli dodatkowo zauważysz niepokojące plamienia, nieprzyjemny zapach z pochwy lub przewlekły ból, koniecznie zgłoś się do ginekologa. Te objawy mogą świadczyć o rozpoczęciu przedwczesnej akcji porodowej lub infekcji grzybiczej kanału rodnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *