Drugi tydzień ciąży (który przypada mniej więcej po dwóch tygodniach od pierwszego dnia wystąpienia ostatniej miesiączki) to czas, kiedy Twój organizm intensywnie przygotowuje się do owulacji (przyjmując, że cykl trwa 28 dni). Owulacją nazywamy uwolnienie komórki jajowej z pęcherzyka Graafa, która następnie rozpoczyna wędrówkę w stronę jajowodu, gdzie ma zostać zapłodniona.
2. tydzień ciąży – co się dzieje z dzieckiem
Drugi tydzień ciąży to czas, kiedy tak naprawdę jeszcze nie jesteś w ciąży – Twój organizm dopiero przygotowuje się na zapłodnienie. W jajnikach zaczyna dojrzewać komórka jajowa, która niebawem wyruszy do jajowodów, gdzie połączy się z plemnikiem i razem stworzą nowe życie. Warto obserwować swoje ciało by mieć pewność, że to właśnie okres owulacji – śluz staje się rozciągliwy i przezroczysty (przypomina nieco kurze białko), mogą pojawić się też bóle owulacyjne. Jeżeli nie potrafisz dokładnie obliczyć, kiedy wypada owulacja, możesz sięgnąć po specjalny test owulacyjny, który kupuje się w aptece lub drogerii.
Kiedy nastąpi faza płodności, dochodzi do jajeczkowania – komórka jajowa po uwolnieniu się z pęcherzyka Graafa może żyć do 24 godzin, dlatego poczęcie następuje tylko wtedy. Niemniej jednak, Twój okres płodny może rozpocząć się nawet przed owulacją i po owulacji trwać jeszcze przez kilka dni, ponieważ plemniki potrafią przeżyć w śluzie macicy ok. 2-5 dni.
2. tydzień ciąży – co się dzieje z Tobą
Jeśli planujesz zajść w ciążę, powinnaś skonsultować ten fakt ze swoim lekarzem, zaszczepić się przeciwko różyczce i zrobić badania, m.in. badanie krwi, moczu, określenie grupy krwi, badania hormonalne czy genetyczne (jeśli ukończyłaś 35. rok życia lub w rodzinie Twojej bądź partnera rodziły się dzieci obarczone chorobą genetyczną). Komplet badań pozwoli lekarzowi ustalić, czy jesteś całkowicie zdrowa i nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, byś mogła starać się o dziecko.
Jeżeli wyniki badań wykażą, że w Twoim organizmie rozwinęła się jakaś choroba, to lekarz wybierze odpowiednią terapię. Niekiedy okazuje się, że przyszła mama cierpi na przewlekłe schorzenie i nawet nie zdawała sobie z tego sprawy – zadaniem lekarza jest więc w takim przypadku rozpoczęcie leczenia, a jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań, będziesz mogła dalej starać się zajść w ciążę. Lekarz poinformuje Cię również, czy nadal będziesz mogła stosować leki, które zażywałaś do tej pory – niektóre z nich prawdopodobnie będą musiały zostać odstawione, jeśli chcesz starać się o dziecko.
2. tydzień ciąży – możliwe problemy
Niezwykle trudno jest określić z dokładnością do jednego dnia, kiedy ciąża właściwie się rozpoczęła. Tym bardziej, że liczy się ją od pierwszego dnia ostatniej miesiączki a nie momentu, kiedy to komórka jajowa połączyła się z plemnikiem. Właśnie dlatego drugi tydzień ciąży to jeszcze czas, kiedy nie spodziewasz się dziecka. Może to być trudne do zrozumienia, jednak dzięki takiemu określaniu tygodni ciąży łatwiej jest lekarzowi obliczyć, kiedy dziecko przyjdzie na świat.
Niektóre kobiety nie do końca wiedzą, kiedy wypadają im dni płodne. Aby to dokładnie ustalić, można na przykład codziennie mierzyć temperaturę swojego ciała (warto przy tym pamiętać, że pomiar temperatury musi odbyć się rano, tuż po obudzeniu, a termometr wkładamy do pochwy, odbytu lub ust). Przed owulacją temperatura ciała jest lekko obniżona, a tuż po owulacji wzrasta o ok. 0,2-0,5°C. Powinno się też obserwować śluz z pochwy i zachowanie organizmu. Wiele kobiet mimo wszystko nie potrafi dokładnie wskazać, że właśnie w tym czasie wypada owulacja. To jednak nie powinno być problemem, bo użycie specjalnego testu owulacyjnego rozwieje wszelkie wątpliwości.
Jeśli chcesz zajść w ciążę, musisz kochać się w drugim tygodniu jej trwania (choć może to brzmieć nieco zabawnie). Największe szanse na zapłodnienie daje stosunek odbyty w okresie bezpośrednio przed owulacją. Na razie jesteś w ciąży jedynie teoretycznie – jeżeli nie będziesz unikać seksu, już wkrótce możesz odczuć pierwsze objawy rzeczywistej ciąży.
Jestem niepracująca mamą trójki małych szkrabów. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą o ich wychowaniu!