Trądzik na plecach

Trądzik na plecach – co go powoduje i jak go leczyć?

Trądzik to zmora większości nastolatków, nieestetycznie wygląda, swędzi i bardzo trudno jest się go pozbyć albo chociaż zaleczyć. Niestety, nie jest to tylko przypadłość wieku dojrzewania, a choroba, która może się objawić w każdej chwili. Jedną z jego bardziej problematycznych odmian jest trądzik na plecach, gdzie znajdują się ujścia gruczołów łojowych. Objawy trądziku w tym miejscu są wyjątkowo problematyczne ze względu na ciężki dostęp, trudną pielęgnację i długotrwałe leczenie. Skąd bierze się trądzik na plecach, jak skutecznie odblokować ujścia gruczołów łojowych i jak z nim skutecznie walczyć?

Zaburzenia hormonalne czy nieodpowiednia higiena – co powoduje występowanie trądziku na plecach?

Powodów zmian trądzikowych może być wiele i nie zawsze są wywołane przez zaburzenia hormonalne. Jest wiele innych czynników wpływających na rozrost gruczołów łojowych, a co za tym idzie pojawienie się skóry trądzikowej. Najpopularniejsze to:

  • nieprawidłowa dieta – jedzenie pełne sztucznych barwników, chemii, a także o wysokim indeksie glikemicznym sprzyja nadprodukcji sebum (łoju),
  • nieodpowiednia higiena – brud i kurz blokuje ujście mieszka włosowego przez co ten zapycha się, a w konsekwencji powstają zmiany trądzikowe,
  • nadmierny stres – skoki kortyzolu we krwi mogą mieć istotny wpływ zmiany trądzikowe,
  • źle dobrane kosmetyki i leki – leki uspokajające, leki przeciwpadaczkowe, leki antykoncepcyjne, kosmetyki przeznaczone do innego typu skóry, źle dopasowane preparaty uzupełniające to wszystko może wpłynąć na nasilenie zmian trądzikowych,
  • naturalne predyspozycje, także genetyczne, zaburzenia hormonalne – czynniki hormonalne i genetyczne, na które nie mamy wpływu mogą powodować zaburzenia i pobudzać gruczoły łojowe,
  • zakażenia bakteryjne i nadmierne rogowacenie naskórka – to czynniki wywołujące trądzik na plecach,
  • styl życia – papierosy, niezdrowa dieta, alkohol, noszenie sztucznych lub obcisłych ubrań, które zawierają syntetyczne związki barwników, a także inwazyjne zabiegi kosmetyczne mogą być przyczyną trądziku i innych zmian skórnych.

Czy da się zlikwidować trądzik na plecach? Wyjaśniamy!

Trądzik na plecach jest ciężki do usunięcia i o ile trądzik pospolity – młodzieńczy zazwyczaj przechodzi sam po zakończeniu dojrzewania, o tyle ten u dorosłych wymaga długotrwałej terapii pod opieką specjalisty. Na szczęście zapalenia mieszków wywołane przez nadprodukcję gruczołów łojowych da się wyleczyć. Wymaga to jednak pracy, zmiany stylu życia i indywidualnego podejścia w zależności od przyczyn.

Leczenie trądziku na plecach – jakie są skuteczne metody walki z trądzikiem?

Gdy zidentyfikujemy przyczyny powstawania zmian trądzikowych, przystępujemy z lekarzem do wyboru sposobu leczenia, ale też do zwykłych czynności, które ułatwią pozbycie się go:

  • leczenie farmakologiczne, tak zewnętrzne jak i wewnętrzne,
  • poprawa higieny, włączenie do codziennej pielęgnacji kosmetyków posiadających działanie antybakteryjne i łagodzące, a także dokładne oczyszczanie skóry trądzikowej,
  • zmiana stylu życia – ograniczenie używek, szkodliwego jedzenia (np. o wysokim indeksie glikemicznym). Pomocna może okazać się także próba wpłynięcia na przewlekły stres (np. techniki relaksacyjne).

Pielęgnacja skóry na plecach z trądzikiem – co powinno się stosować?

Oprócz leków zapisanych przez lekarza, warto także praktykować domowe sposoby. W leczeniu trądziku skuteczne będą kremy i maści do stosowania miejscowego przeznaczone do skóry wrażliwej i hamujące wydzielanie sebum. Dobrym rozwiązaniem są także kąpiele ziołowe, które oczyszczą skórę trądzikową, mają właściwości przeciwzapalne, nie podrażniają skóry trądzikowej i ograniczą produkcję sebum. Sprawdzone kosmetyki do oczyszczania skóry trądzikowej, które warto włączyć do codziennej pielęgnacji, znajdziesz w drogerii internetowej Boneto. Jasny opis, sprawdzony skład to wszystko czego potrzebujesz, by wyleczyć trądzik.

Trądzik na plecach, nadprodukcja sebum przez gruczoły łojowe, swędzące miejsca i stan zapalny, to tylko niektóre cechy cery trądzikowej. Na szczęście prawidłowa pielęgnacja i odpowiednio dobrane kosmetyki pozwalają złagodzić stany zapalne, pozbyć się ropnych krost i cieszyć się gładką skórą.

Materiał promocyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *