Okulary korekcyjne to wszelkie modele, które pozwalają na korekcję wady wzroku. Ich zadaniem jest prawidłowe skupienie światła przechodzącego przez rogówkę i soczewkę na siatkówce, dzięki czemu właściciel okularów jest w stanie widzieć znacznie lepiej. Wybór okularów noszonych na co dzień bywa utrapieniem, ale istnieje kilka wskazówek, które ułatwią zakup. Poniżej znajduje się kilka z nich.
Okulary dobrane do wady wzroku
To pierwszy i podstawowy czynnik, który powinien być brany pod uwagę przed zakupem okularów. W związku z tym wcześniej warto wybrać się do okulisty, który potwierdzi wadę i zadecyduje o tym, jaki rodzaj soczewek będzie dobry w danym przypadku. Z kolei zadaniem optyka będzie odpowiednie dobranie rozstawienia okularów tak, aby korzystanie z nich nie było męczące. Wynika to z tego, że każdy człowiek ma oczy rozstawione w różnej odległości od siebie, a profesjonalne przyrządy sprawdzające ich położenie pozwalają na dobór odpowiednich oprawek.
Okulary dobrane do kształtu twarzy
Kształt twarzy człowieka jest kolejnym czynnikiem, który powinien być brany pod uwagę przed zakupem odpowiednich okularów korekcyjnych. Oprawki idealnie pasujące osobom z owalną twarzą najczęściej w ogóle nie będą pasowały właścicielom twarzy trójkątnej czy kwadratowej. Badania dowodzą, że osoby mające owalną twarz powinny decydować się na okulary z oprawkami kwadratowymi, prostokątnymi czy owalnymi, a z kolei osoby z twarzą kwadratową najlepiej wyglądają z oprawkami w kształcie okrągłym i owalnym, ponieważ łagodzą one wyraziste rysy twarzy. Dla twarzy prostokątnej najlepszym rozwiązaniem będą oprawki kocie lub szerokie prostokątne, dla okrągłej kwadratowe lub prostokątne, a dla twarzy trójkątnej zaokrąglone patentki lub okulary w kształcie motyla.
Dodatkowe ulepszenia szkieł
Szkła korekcyjne mogą być dodatkowo wyposażone w ulepszenia, które w wielu sytuacjach stają się nieodzowne. Należą do nich na przykład powłoka antyrefleksyjna, powłoka odporna na parowanie i zabrudzenia, ochrona przed promieniowaniem UV czy też powłoka BLUE, która będzie wielkim plusem wśród osób spędzających codziennie dużo czasu przed komputerem. Przed zakupem okularów korekcyjnych warto rozważyć zalety tych rozwiązań i dobrać ulepszenia niezbędne na przykład ze względu na tryb pracy.
Materiał na oprawki do okularów
Wybór odpowiedniego materiału na oprawki to kolejna problematyczna kwestia. Oprawki z tworzyw sztucznych należą do najczęściej wybieranych, ponieważ są najtańsze, ale też cechują się najmniejszą trwałością czy odpornością na uszkodzenia mechaniczne. O wiele droższym wariantem są oprawki tytanowe, ale ten rodzaj metalu zapewnia okularom dłuższą żywotność, poza tym nie rdzewieje, nie uczula i jest lekki. Do najdroższych, ale trwałych i ekskluzywnych materiałów w tym zakresie, należą metale szlachetne takie jak srebro. Przed wyborem odpowiedniego materiału warto wziąć pod uwagę przede wszystkim dostępny budżet, a także prywatne wymagania dotyczące okularów.