dziecko pije mleko modyfikowane

Jakie mleko modyfikowane dla noworodka wybrać?

Karmienie piersią noworodka to najlepsza opcja dla dziecka. Są jednak sytuacje, w których trzeba sięgnąć po mleko modyfikowane. Jeśli takie jest zalecenie lekarza, nie należy się martwić zmianą sposobu karmienia. Najważniejsze, żeby maluch rósł, przybierał na wadze i był zdrowy.

Obecnie na rynku jest duży wybór firm produkujących mleko modyfikowane. Zaspokajają one w pełni potrzeby żywieniowe dziecka na etapie życia, do którego są przeznaczone. To dla niemowląt nazywane jest mlekiem początkowym i oznaczane cyfrą 1.

Jakie mleko modyfikowane dla noworodka wybrać?

Każdy z producentów zachwala mleko przez siebie produkowane. Które wybrać? Kluczem musi tu być dziecko i jego reakcje na podawane mleko. Wprowadzając nowy pokarm zawsze należy obserwować reakcje dziecka, jego układu pokarmowego na dane pożywienie. Dotyczy to także mleka.

Ponadto istotne są ewentualne problemy zdrowotne zdiagnozowane u dziecka – mleko musi być dostosowane indywidualnie i należy je dobierać w porozumieniu z pediatrą. Dla dzieci cierpiących na kolki i zaparcia najlepsze będzie mleko ze zmniejszoną ilością laktozy oraz błonnikiem. Dla noworodków często ulewających – mleko z dodatkiem substancji zagęszczających, a dla dzieci z podejrzeniem alergii na białko mleka krowiego – ze zhydrolizowanym białkiem. Każdy producent mleka modyfikowanego ma w swojej ofercie mieszanki odpowiadające potrzebom maluchów z różnymi przypadłościami.

Jeśli u maluszka nie występują żadne z wyżej wymienionych problemów, rodzice mają dowolność  w wyborze mleka. Nie oznacza to jednak, że dziecko każdy z dostępnych produktów przyjmie bez problemów. Z uwagi właśnie na to, że reakcja jednego noworodka na to samo mleko początkowe może być zupełnie różna niż innego dziecka, nie ma sensu kierowanie się rankingami takich produktów. Nawet sięganie po doświadczenie innych rodziców nie zawsze się tu sprawdza.mleko modyfikowane dla noworodka

Wprowadzenie mleka modyfikowanego musi nastąpić po konsultacji z lekarzem pediatrą. Być może wskaże on konkretny rodzaj mleka. Jeśli nie, wyboru dokonują sami rodzice. Po kilku pierwszych podaniach i obserwacji reakcji dziecka już wiadomo czy ta konkretna mieszanka jest dobrze tolerowana przez dziecko. Jeśli tak, najlepiej pozostać przy wybranej marce, przechodząc na kolejne rodzaje mleka tego samego producenta, dostosowane do wieku dziecka.

dziecko pije z butelki

Jak przygotować mleko dla noworodka?

Rozpoczynając karmienie mlekiem modyfikowanym trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wymaga ono pewnych nakładów finansowych i wysiłku. Kosztuje nie tylko samo mleko, ale i „sprzęt” niezbędny do jego podawania – butelki i smoczki, które trzeba wymieniać, sterylizator, który także podczas wyjazdów z domu dobrze mieć przy sobie. Przydatny może się także okazać podgrzewacz.

Kiedy już zaopatrzymy się we wszystkie niezbędne rzeczy, można przygotować mleko. Każde opakowanie takiego mleka ma nadrukowaną instrukcję określającą ile miarek proszku należy zmieszać z jaką ilością przegotowanej wody. Trzeba się bezwzględnie stosować do tych wskazówek.

Nie wolno „zagęszczać” mleka dodając większą ilość miarek niż przypisana danej objętości wody. Może to prowadzić do zaparć u dziecka.

Przechodząc z kolei na mieszanki składem dostosowane do coraz starszego dziecka (z tych oznaczanych numerem 1 na 2 itd.) należy zmianę wprowadzać stopniowo – np. na do objętości wody wymagającej 4 miarek mleka należy najpierw wsypać 3 mleka dotychczasowego a tylko jedną nowego. Obserwując reakcję układu pokarmowego dziecka w ciągu tygodnia lub dwóch należy stopniowo zwiększać ilość mleka z wyższym numerem aż do całkowitego przejścia na nie.

Na rynku dostępne są także mleka w formie płynu, gotowe do natychmiastowego podania.

Jaką temperaturę powinno mieć mleko dla noworodka?

Temperatura wody, z którą mieszamy mleko w proszku powinna mieć temperaturę pokojową, być letnia. W razie wątpliwości po wymieszaniu mleka z wodą należy kropelkę powstałego płynu nalać na wewnętrzną część nadgarstka. Odczucie nie powinno dawać wrażenia gorąca. Kropla powinna być tylko lekko ciepła. To bardzo ważne, aby nie podać dziecku mleka zbyt gorącego!

Przy karmieniu mlekiem modyfikowanym dobrym rozwiązaniem jest posiadanie podgrzewacza, który cały czas utrzymuje temperaturę wody w butelce na ustawionym poziomie. Wystarczy tylko dosypać odpowiednią ilość mleka i gotowe. To bardzo wygodne zwłaszcza podczas nocnych karmień.

Z czasem rodzice sami zauważą preferencje swojego dziecka także co do temperatury mleka. Bywa, że  w okresie letnim dziecko lubiące lekko ciepłe mleko woli je pić dopiero kiedy zupełnie wystygnie.

male dziecko pije z butelki

Mleko modyfikowane dla noworodka  – dawkowanie

Mleko modyfikowane jest dłużej trawione niż mleko matki, dlatego noworodek karmiony butelką może jeść rzadziej niż dziecko karmione piersią. Zaraz po urodzeniu maluch potrzebuje jedynie około łyżeczki mleka przy każdym posiłku (ok. 7 ml). Już drugiego dnia życia dawkę należy jednak podwoić (maksymalnie do 20 ml). To samo dotyczy kolejny dni.  Po tygodniu od urodzenia maluch może w trakcie jednego karmienia wypijać 60-70 ml mleka, a tydzień później – nawet 100  ml i więcej. Do końca pierwszego miesiąca życia dobowe zapotrzebowanie dziecka na pokarm wynosi ok. 600-700 ml mleka.

Jeszcze raz powtórzmy: karmienie dziecka piersią po urodzeniu i do pół roku życia tylko w ten sposób jest najlepszym sposobem odżywiania dla malucha. Jednak jeśli z jakichś powodów konieczne jest już na wczesnym etapie życia dziecka przejście na karmienie mlekiem modyfikowanym – nie jest to nic złego i szkodliwego dla dziecka. Mleko modyfikowane jest przygotowane z uwzględnieniem potrzeb żywieniowych noworodka i dobrze dobrane zapewni mu zdrowy rozwój.

Ponadto zaletą karmienia dziecka mlekiem modyfikowanym jest niewątpliwie możliwość zaangażowania  w karmienie taty, babci lub dziadka, co pozwala także im nawiązać bliższą więź z maluchem od pierwszych dni życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *